Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

  Daha çok sağlık alanı ile ilgili olan Dil ve Konuşma Terapisi bölümü, ülkemizdeki üniversitelerde yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Özellikle Hacettepe Üniversitesi bünyesinde okutulan bu bölüme rağbet giderek artmaktadır. Bu üniversitede eğitim öğretime 2013-2014 eğitim-öğretim yılında başlanmıştır. Yani bu üniversite için henüz mezun yoktur. Dil ve Konuşma Terapisi bölümüne ilgi duyan öğrenciler için bu bölüm hakkındaki bilgileri ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Bölümün iş bulma imkanları, çalışma alanları, puan türü, maaşları, iş olanakları, mezunlarının ne iş yaptıkları ve nerelerde çalıştıkları konusunda güncel bilgiler vermeye çalıştık. Buyurun bu bölümü başlıklar halinde daha ayrıntılı tanımaya…
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Dil ve konuşma Terapisi bölümü puan türü MF-3’tür. Şu an için Türkiye’deki 4 üniversitede bulunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim dili Türkçedir. Bu bölümden mezun olanlar Dil ve Konuşma Terapisti unvanı ile anılırlar. Bölümün ana gayesi; insanlarda bulunan ses bozukluklarını, dil bozukluklarını ve bunların sebeplerini belirleyerek, bu problemlere çözüm bulup uygulayacak veya uygulatacak eğitimli kişiler yetiştirmektir.
Dil ve Konuşma Terapisi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Dil ve Konuşma Terapistleri, görev yaptıkları kurumlarda, dil ve konuşma bozukluğu şikayetleri ile gelen hastalara alanları ile ilgili testleri uygulama, rahatsızlığın veya bozukluğun nedenlerini saptama ve yapılması gerekenleri belirleyerek uygulamaya koymakla görevlidirler. Yaptıkları bir diğer iş ise öğrencileri veya vatandaşları bilgilendirmek, gerektiğinde onlara rehberlik etmek, çeşitli seminerler düzenlemektir.
Dil ve Konuşma Terapisi mezunları iş olanakları geniş sayılmaktadır. Mezunlar gerek kamuya bağlı gerekse de özel sektördeki birçok kurum veya kuruluşta iş bulma imkanına sahiptir. Başlıca çalışma alanları kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, özel eğitim kurumları, rehabilitasyon merkezleri vb. alanlardır. KPSS sınavına girerek yeterli puanı alanlar, yukarıda belirtilen devlet kurumlarından birine atanabilirler. Ayrıca isteklerine göre, özel sektörde de faaliyet gösterebilirler.
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Yukarıda sayılan iş olanaklarının dışında da bazı çalışma alanlarını saymak mümkündür. Örneğin bölüm mezunları lisansüstü eğitimini tamamlayarak okudukları üniversitede veya başka bir üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışabilirler. Ancak bunun da bazı şartları var tabi ki. Şartları ise ALES ve YDS sınavlarından yeterli puanı almak ve başvurulan üniversitenin mülakatından yeterli puanı almaktır.
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışacak olan Dil ve Konuşma Terapisti maaşları, çalışılan kuruma göre farklılık arz edebilir. Her hastanenin performans, döner sermaye gibi ödemeleri aynı değildir. Ancak kaba bir hesapla, Dil ve Konuşma Terapisi bölümü maaşları 2500-3000 civarında olacaktır. Özel kuruluşlarda çalışanların ise maaşları daha düşük olacaktır. Bilindiği gibi genellikle özel hastanelerde veya özel özel eğitim kurumlarında verilen maaşlar biraz daha düşük olmaktadır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 47
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/dil-ve-konusma-terapisi-bolumu-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/dil-ve-konusma-terapisi-bolumu-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için