Diş Hekimliği İş İmkanları ve Maaşları Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

  Lisans bölümleri arasında iş bulma imkanları, maaşları konusunda en şanslı bölümlerden birisi Diş Hekimliği Fakültesidir. Dolayısı ile öğrenciler tarafından yoğun olarak tercih edilmekte, bundan dolayı da taban puanları yüksek olmaktadır. Bilindiği gibi öğrenciler üniversite bölümü araştırırken, en çok o bölümün iş olanaklarına ve maaşına dikkat ederler. Diş Hekimliği bölümü de fazlası ile kazançlı, maaşı yüksek bir meslektir. Bu yazımızda diş hekimliği bölümü hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Özellikle bu bölüme puanı yeten veya bölümü tercih etmek isteyen öğrenciler için yararlı bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Diş hekimliği nasıldır, iyi bir bölüm mü, atamaları nasıl, kolay iş bulur mu, ne kadar maaş alır, maaşı yüksek mi, diş hekimliği zor bir bölüm mü? İşte tüm bu sorularınızın cevabı aşağıda verilmiştir.

Diş Hekimliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Diş hekimliği olan üniversiteler yirmiden fazladır. Tüm bu üniversiteler diş hekimliği fakültesine öğrenci alımını YGS ve LYS puanına göre alırlar. Diş hekimliği puan türü MF-3’tür. MF-3 puanına sahip olup, diş hekimi olmak isteyenlerin hem YGS sınavına hem de LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmesi şarttır. Diş hekimliği kaç yıl? Diş hekimliğinin eğitim süresi 5 yıldır. Öğrenciler bu beş yıllık eğitim boyunca gerek temel sayısal dersleri gerekse de ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü pratik ve teorik dersi alırlar. Özellikle 2. Ve 3. Yıldan sonra uygulamalı dersler yoğunlaşır. Öğrenciler çeşitli devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerinde staj görürler. Diş hekimliği bölümü; ağız ve diş sağlığı konusunda uzman, diş ve diş eti hastalıklarını teşhis ve tedavi edebilecek, yapay çene, diş kanalı, dolgu, diş çekme işlerinde becerikli, eğitimli ve uzman kişileri yetiştirmek amacı ile açılmıştır. 5 yıllık eğitimi başarı ile bitirenler Diş Hekimi unvanı ile anılırlar.

Diş Hekimliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Diş Hekimleri çalıştıkları hastanelerde, diş sağlığı merkezlerinde veya kliniklerde diş ve ağız sağlığı ile ilgili her türlü işi yapar. Diş hekimlerinin yaptığı işler; şikayeti sebebi ile gelen hastayı dinlemek, rahatsızlığını saptamak, rahatsızlık veya hastalığına göre diş çekimi yapmak, gerektiğinde kanal uygulaması yapmak, dolgu yapmak, yapay diş yaptırıp taktırmak, düzgün olmayan dişlerin düzeltilmesini sağlamak, gereken ilaçları reçete ile sunmak gibi işlerdir. Diş hekimleri sadece dişlerle ilgilenmezler. Ağız boşluğu da bu bölümün ilgi alanına girmektedir.

Diş Hekimliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Diş hekimliği mezunları iş bulma imkanı konusunda sıkıntı yaşamazlar. Mezun olanların neredeyse tamamı ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, kamu hastanelerinde, üniversite araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, özel kliniklerde işe başlarlar. İsteyenler, çalıştıkları kurumlarda yönetici sıfatı ile de çalışabilmektedir. Diş hekimliği çalışma alanları bunlarla da sınırlı değildir. Özellikle diş hekimliği fakültelerinde çalışacak öğretim görevlilerine yani üniversite hocalarına da her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Gerekli şartları yerine getirenler, ilgili akademik sınavlarında başarılı olanlar öğretim görevlisi olarak profesörlüğe kadar yükselebilirler.

Diş Hekimliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015
2015 diş hekimi maaşları ne kadar, bir diş hekimi ne kadar maaş alır? Diş hekimlerinin maaşı yüksek mi? Diş hekimleri ne kadar kazanır?
Diş hekimliği maaşları hakkında sınırlandırılmış kesin maaşlar vermek son derece yanlış olacaktır. Öyle ki en düşük diş hekimi maaşı ile en yüksek diş hekimi maaşı arasında uçurum fark olabilmektedir. Alt seviyeye ve üst seviyeye baktığımızda şunu söyleyebiliriz. Aylık 3000 bin liraya çalışan diş doktoru da vardır, günlük 3000 liraya çalışan diş doktoru da vardır. Diş doktoru maaşları çalışılan kuruma göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak diş hekimlerine baktığımızda 6 bin lira kadar maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Ancak şunu yeniden belirtmekte fayda var ki göreve yeni başlamış bir diş hekimi, herhangi bir hastanede 3000 liraya da çalışıyor olabilir. Diş hekimlerinin maaşının farklı olmasına sebep olan etkinlerden birisi de hastanelerdeki döner sermaye veya performans ücretleridir.

Diş Hekimi Olma Şartları, Nasıl Diş Hekimi Olunur?
Diş hekimi olmak isteyenlerin okuması gereken herhangi zorunlu bir okul veya bölüm yoktur. YGS ve LYS sınavlarında başarılı olan bütün öğrenciler diş hekimliği bölümünü okuyabilir. Ancak şöyle bir durum var: Örneğin bir meslek lisesinde çocuk gelişimi alanından mezun olmuş birini düşünelim; bir de herhangi bir fen lisesinin veya Anadolu lisesinin sayısal alanından mezun olmuş birini… Meslek lisesinden mezun olmuş olan öğrenci lisedeki eğitiminde sayısal dersleri yeterince görmemiş olacaktır. Oysa sayısal yani Matematik-Fen alanından mezun olan öğrenci lise boyunca Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik gibi sayısal derslerde eğitim gördüğü için daha avantajlı olacaktır. Ancak buna rağmen her öğrenci (puan kırılması-kırılmaması açısından) eşit şartlarda yarışmaktadır.

Diş Hekimi Olmak İsteyenler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?
Diş hekimlerinin kesinlikle el-göz koordinasyonunun çok iyi olması gerekir. Bu bölümü tercih etmek isteyenlerin el becerisine sahip olması çok önemlidir. Ayrıca hastaları ile iyi bir iletişim içinde olması, onlara güven ve cesaret verebilmesi için kişiler arası iletişim konusunda, hitabet ve ikna etme konusunda da iyi olmalıdır.

DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı) Nedir?

Diş hekimliği mezunları daha önce bazı akademik sınavlara girerek bu sınavlardan aldıkları puanlara göre uzmanlık alıyordu. Ancak artık DUS sınavı getirildi. Yılda 2 defa yapılmakta olan DUS sınavında başarılı olanlar Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi; Ağız, Yüz ve Çene Radyolojisi; Ortodonti; Endodonti; Pedodonti; Periodontoloji ve Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Siş Tedavisi alanların herhangi birinde uzmanlık alabiliyorlar. Diş hekimliği iş imkanları nasıl, diş hekimleri ne kadar maaş alıyor, diş hekimliği hakkında bilgi konularında, sizler de bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Diş Hekimliği İş İmkanları ve Maaşları Hakkında Bilgi
Diş Hekimliği İş İmkanları ve Maaşları Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/dis-hekimligi-is-imkanlar-ve-maaslar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/dis-hekimligi-is-imkanlar-ve-maaslar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için