Ekonometri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

   Ekonomi bölümleri arasında üniversitelerde en çok okutulan bölümlerden birisi Ekonometri bölümüdür. İktisat alanı ile ilgili olan ekonometri, kelime anlamı olarak ekonomi ölçümü anlamına gelir. Ölçüm deyince de elbette akla sayısal veriler, analizler, istatistikler, nicel ifadeler gelmektedir. İşte ekonometri mezunlarının çalışma alanları da ekonomi alanındaki nicel ölçümler, analizler, istatistikler ve tahminlerdir. Ekonominin gerçek anlamda anlaşılması, yorumlanması ve gelecek için tahminde bulunulması için ekonometri bilimini bilmek şarttır. İşte bu kadar değerli olan ekonometri bölümü iş olanakları, maaşları, çalışma alanları, iş bulma imkanı hakkında güncel ve yararlı bilgiler verdik.
Ekonometri Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Ekonometri bölümü puan türü TM-1’dir TM-1 ise daha çok Türkçe-Matematik alanı mezunlarının sahip olduğu puan türlerinden birisidir. Aslında üniversitelerdeki ekonometri derslerine bakıldığında, derslerin çoğunun sayısal içerikli olduğu görülür. Bu nedenle sayısal alanında başarılı olmayan, sayılarla uğraşmayı sevmeyen, istatistiki verilerle uğraşmaktan hoşlanmayan öğrenciler, bu bölümü tercih etmeden önce 2 defa düşünmelidir. Zira bölüm dersleri gerçekten de zordur. Ekonometri bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıllık eğitim süresi boyunca öğrencilere matematik, istatistik, ekonomi, işletme alanları ile ilgili dersler verilir. Ekonometri bölümü olan üniversiteler 19-20 tanedir. Taban puanlar genellikle 220 ile 270 arasında değişmektedir. Elbette ki 220’den daha düşük veya 270’den daha yüksek taban puanları da bulunmaktadır.

Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır 2015
Ekonometri mezunlarının iş olanakları geniştir. Öyle ki devlet kurumu olsun, özel kurumlar olsun birçok kurum veya kuruluşta çalışma olanağına sahiptirler. Ben ille de devlete bağlı kurumlarda çalışmak istiyorum diyenlerin KPSS sınavından yeterli puanı alması şarttır. Bölüm öğrencileri eğitim süreleri boyunca bir iktisatçının veya işletmecinin aldığı tüm dersleri ve eğitimleri aldığı için, iktisat mezunları ile işletme mezunlarının çalışabileceği her yerde çalışabilirler.

Ekonometri Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Ekonometri bölümünden mezun olanlar; Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Devlet bankaları, özel bankalar, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), sigorta şirketleri, Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde çalışabilirler. Özel kuruluşlarda çalışmayı düşünenler için KPSS bir şart olmayabilir.
‘’ekonometri maaşları,, ekonometri mezunları ne kadar maaş alır, ekonometri bölümü hangi puan türü, ekonometri bölümü iş olanakları, iş alanları, çalışma alanları, ekonometri bölümü nasıl, iyi mi, tercih edilir mi, ekonometri bölümünü tavsiye eder misiniz, ekonometri KPSS atamaları nasıl, mezunlar nerede çalışır ne iş yapar?''

Ekonometri Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Yukarıda saydığımız devlet kurumlarından herhangi birinde çalışanlar 2300 lira civarında maaş almaktadır. Ancak bu oran alt veya üst limit değildir. 2300 liradan daha az maaş alan ekonometristler olduğu gibi daha fazla maaş alanları da bulunmaktadır. Özellikle kendisini her alanda yetiştirmiş ve tanınmış büyük özel şirketlerde çalışanlar çok daha yüksek maaşlarla çalışabilmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Ekonometri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Ekonometri Bölümü İş Olanakları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/ekonometri-bolumu-is-olanaklar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/ekonometri-bolumu-is-olanaklar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için