Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

  Geleceği parlak olan, ileride de iş bulma imkanının geniş olacağı düşünülen Enerji Sistemleri Mühendisliği ile ilgili bütün güncel bilgileri derledik. Üniversite adaylarınca da fazlaca rağbet gören bu bölümün iş olanakları, çalışma alanları, maaşları, puan türü hakkındaki bilgilerin işinize yarayacağını umuyoruz.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Bölümün puan türü MF-4’tür. Bölümü tercih etmek isteyenleri Matematik ve fen derslerinde başarılı olması gerekir. Birçok üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıllık eğitim süresince meslekle alakalı birçok ders okutulur. Özellikle 3. Ve 4. Sınıfta öğrencilere staj uygulaması yaptırılır. Stajlar, enerji sistemleri ile ilgili işletmelerde yapılır. Ülkemizde enerji sistemleri ile ilgili var olan gelişmeler, bu mesleğin gelecekte iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağını göstermektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Enerji Sistemler mühendisliği mezunları görev yaptıkları kurumlarda enerji sistemlerinin üretim, dağıtım, iletim ve tasarım alanında görev yaparlar. Her türlü enerjinin nasıl üretileceğini belirler, bunun en düşük ve en sağlıklı maliyetler hangi yollarla yapılabileceğini belirler ve dağıtımı konusunda gerekenleri yapar. Enerji sistemleri ile ilgili çeşitli cihazların tasarımında ve üretiminde de görev alır. Enerji sistemleri mühendisleri gerek kamuya ait gerekse de özel sektördeki birçok kurum ve kuruluşta çalışabilir. Ayrıca isteyenler üniversitelerde öğretim görevlisi olabileceği gibi, isteyenler de formasyon eğitimi alarak Milli eğitim Bakanlığına bağlı endüstri meslek liseleri veya teknik liselerde öğretmenlik yapabilir.

Enerji sistemleri Mühendisi Nasıl Öğretmen Olur?
Enerji sistemleri Mühendisliği öğrencileri, eğitim esnasında veya mezun olduktan sonra, istedikleri üniversitenin pedagojik formasyon eğitim sertifikası programına başvurarak, formasyon eğitimi alabilirler. Başvurabilecekleri formasyon alanları Gemi Tesisatı, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanlarıdır. Bu 3 alanın herhangi birinden formasyon alanlar KPSS öğretmenlik oturumlarında da başarılı olarak MEB’de öğretmen olabilirler.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Enerji sistemleri mühendisliği iş imkanları kapsamındaki bazı çalışma alanlarını aşağıda derledik.
Bölüm mezunları; enerji sistemleri ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren tüm özel işletmelerde, Mekanik/Tesisatçılık alanında (Isıtma, Soğutma, Havalandırma, Sıhhi Tesisat),Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda (EPDK), Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsünde (MTA), Bor Enstitüsünde, Elektrik İşleri Etüd İdaresinde (EİE), Elektrik Üretim Anonim Şirketlerinde (EÜAŞ), Öğretim görevlisi veya okutman olarak üniversitelerde, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ), Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), Devlet Su İşleri (DSİ), Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO), Türkiye Boru Hatları Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türk Petrol Rafineleri A.Ş. (TÜPRAŞ),  Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu (TAEK)., TEMSAN’da, BM Hidrojen Enstitüsünde, Taş Kömürü İşletmeleri, Türkiye cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nda , Milli Eğitim Bakanlığında çalışabilirler. Bu çalışma alanlarından kamuya ait olanlar için mezunlar KPSS’de başarılı olmalıdır. Ayrıca bazı özel işletmeler de KPSS puanını şart koşabilmektedir.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Enerji sistemleri ile ilgi kamu kurumlarında görev yapan enerji sistemleri mühendisi maaşları 2015 için 3000 lira civarındadır. Özel işletmelerde çalışan bir enerji sistemleri mühendisnin daha yüksek veya daha düşük maaş alması olasıdır. Aynı zamanda devlette görevli ve göreve yeni başlayan bir enerji sistemleri mühendisinin maaşı, kıdemi arttıkça yükselecektir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 19
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Enerji Sistemleri Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/enerji-sistemleri-muhendisligi-is.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/01/enerji-sistemleri-muhendisligi-is.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için