Fars Dili ve Edebiyatı İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Fars Dili, Türkçe ile etkileşimli bir dil olduğundan, bu dilin ve edebiyatının öğrenilmesi ve araştırılması önemlidir. Türk tarihine ışık tutan birçok eser, Farsçadır. Fars Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, iş olanakları, atanma durumları nasıldır? İşte içeriğimizle bu sorulara cevap bulmaya çalıştık.
Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Bölüm ülkemizdeki 3-4 üniversitede okutulmaktadır. Eğitim süresi 4 yıl olup, puan türü DİL-3’tür. Bilindiği gibi DİL-3 puanının hesaplanmasında YGS çok daha fazla etkili olmaktadır. Hatta bu puan türü için en önemli ders Türkçedir. YGS Türkçe testinde başarılı olan biri bu puan türünde yüksek puanlar alabilmektedir. Elbette ki dil testinin de önemi bulunmaktadır. Bölümün temel amacı, Fars Dili, edebiyatı, kültürü, tarihi, sosyal yapısı, gelenekleri, görenekleri hakkında bilgi sahibi olan ve bu bilgileri kullanan kişiler yetiştirmektir. Bölümde sadece Fars dili öğretilmeyip, aynı zamanda Arapça, Osmanlıca dersleri verilmekte ve eski Farsça metinler veya eserler üzerinde incelemeler yapılmaktadır.
Fars Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Bölüm mezunları Fars Dili ve Edebiyatı Filologu unvanı ile anılırlar. Hem bazı devlet kurumlarında, hem de özel sektörde çalışabilirler. Ancak mezun olduktan sonra iş bulma imkanı veya atanma imkanı pek iyi sayılmamaktadır. KPSS atama puanları sanıldığı kadar düşük değildir. Mezunların çalışma alanlarını daha çok İçişleri Bakanlığı, dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, elçilikler, konsolosluklar oluşturur. Ancak özel sektöre bağlı bazı alanlarda da çalışmaları mümkündür. Örneğin bazı turizm acenteleri ile tercüme büroları, bu bölümü bitirenlerin çalışabileceği alanlar arasında gösterilebilir.
Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Fars Dili ve Edebiyatı iş olanakları arasında öğretim görevliliği mesleğini de göstermek mümkündür. Mezunlardan, ALES gibi akademik sınavlarda başarı göstereler öğretim görevlisi olabilmektedir. Tekrar özetleyecek olursak; Fars dili ve Edebiyatı Bölümü iş olanakları Bakanlıklar, elçilikler, konsolosluklar, turizm firmaları, tercüme büroları, üniversiteler ve çeşitli memurluklardır.
Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Fars Dili ve Edebiyatı maaşları kamu kurumlarına veya özel sektöre göre değişir. Kamuda memur olarak çalışanlar 2000-2200 lira civarında çalışırken, özel sektörde görev alanlar 1000-1500 lira arasında çalışabilmektedir. Ancak bunlar sınır değildir. Daha yüksek ücretler alanlar olduğu gibi, daha düşük alanlar da mevcuttur.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Fars Dili ve Edebiyatı İş İmkanları ve Maaşları
Fars Dili ve Edebiyatı İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/fars-dili-ve-edebiyat-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/fars-dili-ve-edebiyat-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için