Film Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nasıl?

PAYLAŞ:

Sinema ve dizi film sektörü, ülkemiz gençlerinin ilgi duyduğu alanlardandır. Türkiye’de yayınlanan dizi sayısı dikkate alındığında Film Tasarımı bölümünden mezun olanlara duyulan ihtiyaç da tahmin edilmiş olacaktır. Üniversite tercihleri arasında Film Tasarımı bölümünü yazmak isteyenler için Filam Tasarımı iş olanakları, dersleri, puan türü hakkında ayrıntılı bilgiler verdik. Özellikle bölüme ilgi duyanlar için, bu bölümün son derece zevkli bir bölüm olduğu söylenebilir. Eğitim süresince öğrencilerin en aktif olduğu bölümlerden biridir. Zira öğrenciler sadece öğrenmez, aynı zamanda öğrendiklerini de sürekli uygulama imkanına sahiptirler.
Film Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Film Tasarımı bölümü puan türü TS-1’dir. TS-1, daha çok sözel çıkışlı öğrenciler için hesaplanan bir puan türüdür. Ancak bu demek değildir ki diğer alan mezunları bu bölümü tercih edemez. Aksine ilgili LYS sınavlarına girip de TS-1 puan türüne sahip olan her üniversite adayı bu bölümü tercih edebilir. Eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler bu 4 yıllık eğitim boyunca dizi ve sinema konusunda ayrıntılı dersler alırlar. Birinci sınıftan itibaren 4. Sınıfa doğru uzmanlaşmaya giden bir seyir vardır. Birinci sınıfta öğrencilere sinema ile ilgili genel bilgiler verilir. İkinci yılda ise öğrenciler genellikle 5 farklı dalda, eğitilirler. Bunlar; yönetmenlik, kurguculuk, görüntü yönetmenliği, yapımcılık ve senaryo yazarlığıdır. Bu beş alanla ilgili genel bilgileri edinirler. Üçüncü yılda yukarıda saydığımız 5 alandan ikisi seçilir ve bu alanlarda öğrenciler uzmanlaşmaya çalışırlar. Son sene, yani 4. Sınıfta ise, öğrenciler 3. Sınıfta seçmiş oldukları 2 alandan sadece birini seçerek tamamen o alanda uzmanlaşmış olurlar. Film Tasarımı öğrencileri eğitim esnasında kısa filmler üzerinde çalışma yaparak bahsi geçen 5 alanda da görev alırlar. Böylece hangi alanın kendilerine daha uygun olduğuna karar verme şansına sahip olurlar.
Film Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Film Tasarımını bitirenler sinema ve dizi sektöründe farklı alanlarda görev alabilirler. Gerek mezun sayısının az olması, gerekse de ülkemizde çekilen dizi sayısı, sinema filmi sayısının çok olması, mezunların iş bulma imkanının iyi olduğu söylenir. Film Tasarımı mezunları, sinema-dizi film alanında yönetmen asistanlığı, görüntü yönetmeni asistanlığı ve yapım asistanlığı gibi görevlerde bulunurlar. Bölümün okutulmakta olduğu üniversitelerden bir tanesi de Yaşar Üniversitesidir ki bu üniversite, mezunlarının büyük kısmının kolaylıkla iş sahibi olduğunu ifade etmektedir.
Film Tasarımı Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Film Tasarımı iş olanakları biraz da kişinin kendisine bağlıdır. Özellikle kurgulama, yazarlık vb. alanlara ilgi duyanlar, bu konularda kendisini geliştirenler, girişken olanlar daha rahat iş bulabilmektedir. Bölüm öğrencilerinin çok okuması, aynı zamanda yazması, hayal etmesi, farklı düşünmesi, eleştirel düşünme kabiliyetine sahip olması, öğrencileri ileriye götürecek etmenlerdir.
Film Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015
Film Tasarımı maaşları hakkında net bir maaş vermemiz maalesef mümkün değildir. Kişinin çalıştığı alan, çalıştığı yer tamamen farklı kazançların elde edilmesine sebep olmaktadır. Ancak Film Tasarımı mezunları veya öğrencileri konu ile ilgili görüşlerini dile getirebilirler.
Film Tasarımı Olan Üniversiteler?

Hangi üniversitelerde Film Tasarımı bölümü var? Bu bölüm bazılarında farklı isimler altında birkaç üniversitede bulunur. Dokuz Eylül Üniversitesinde ‘’Film Tasarım ve Yazarlık’’ ile ‘’Fil Tasarım ve Yönetmenliği’’ isimleri ile okutulur. Ayrıca İpek Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi de bu bölümün bulunduğu diğer üniversitelerdir. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi dışındakiler özel üniversitelerdir ve bunlarda tam burslu veya kısmen burslu imkanları vardır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 3
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,475,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Film Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nasıl?
Film Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar İmkanları Nasıl?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/film-tasarm-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/film-tasarm-bolumu-ne-is-yapar-imkanlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için