Gazetecilik Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

  Gazetecilik bölümü özellikle gençler tarafından ilgi duyulan, daha çok macera, aksiyon meraklıların tercih etmeyi düşündüğü 4 yıllık bölümlerden birisidir. Ancak şüphesiz ki bir bölümü tercih etmedeki yegane kriter, o bölüme ilgi duyulması, bölümün sevilmesi değildir. Mezun olduktan sonra iş bulma imkanı ve ilgili mesleğin maaşı, bir diğer deyişle kazancı da çok önemli derecede etkili olmaktadır. Durum böyle olunca da elbette ki her öğrencinin hayalindeki mesleğe sahip olması mümkün görünmemektedir. Gazetecilik bölümüne ilgi duyanların büyük bir kısmı bölümü okuma imkanına sahip olsa bile, iş bulma olanaklarının yeteri kadar geniş olmaması, bölümden mezun olanların boşta kalmasına veya başka işlerle uğraşmasına sebep olmaktadır. Gazetecik bölümünü daha yakından tanımanız için bölümü her yönüyle ele almaya çalıştık. Gazetecilik bölümü nedir, iş imkanları nasıldır, çalışma alanları nelerdir, mezunlar ne iş yapar, nerede çalışır, bölümün puan türü kaçtır, KPSS atama puanları kaçtır, iyi bir bölüm mü gibi her türlü sorunun cevabını, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gazetecilik Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Gazetecilik, daha çok sözel zeka ile alakalı olduğu için üniversiteler de bu durumu göz önünde bulundurarak Türkçe-Sosyal puanı ile öğrenci almışlardır. Bölümün puan türü TS-1’dir. TS-1 ise hem YGS hem de LYS-3 ile LYS-4 sınavlarının hesaplanması ile oluşur. Eğitim süresi 4 yıldır. Bölümün amacı gerek yazılı basında, gerekse de görsel ve sözlü basında haberin elde edilmesinden yayınlanmasına kadar olan aşamalarda aktif görev alacak kişiler yetiştirmektir. Ülkemizde Gazetecik bölümü olan üniversitelerin sayısı bir hayli fazladır. Mezunlar Gazeteci unvanı ile anılır ve bu unvanla çalışırlar. Kimi zaman ise muhabir rolünde görev yapmaktadırlar. Bölümde psikoloji, sosyoloji, ekonomi, hukuk gibi farklı alanlarda dersler okutulmaktadır. Bölümü tercih etmek isteyenlerin hem iyi bir diksiyona, iyi bir hitabete sahip olması hem de kaleminin son derece güçlü olması gerekir. Ayrıca ikna kabiliyetinin yüksek olması, iyi bir gözlemci olması, yabancı dil bilmesi ve iyi iletişim kurması da aranan diğer özelliklerdendir.

Gazetecilik Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? 2015
Mezunların görevi çalıştıkları basın ve yayın kuruluşu için haber toplaması, bu haberleri düzenlemesi, kaleme alması ve yayınlamasıdır. Bölümün çalışma alanları çeşitli basın ve yayın kuruluşlarıdır. Gazetecilik mezunları ulusal ve yerel gazetelerde çalışabileceği gibi, yine ulusal ve yerel TV kanallarına bağlı olarak da çalışabilir veya haber ajanslarında görev alabilir. Her gazetecinin genellikle uzmanlaştığı belli bir alan vardır. Örneğin bazı gazeteciler sadece spor alanında yazarken, bazıları sadece edebiyat ya da trafik, sinema, astroloji vb. alanlarda haber yapabilmektedir. Çalışma saatleri genellikle değişken olmaktadır. Haberin zamanına ve mekanına göre gerek çalışma alanı gerekse de zamanı farklılık arz etmektedir.

Gazetecilik Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Gazetecilik mezunları, basın ve yayın kuruluşlarında muhabir olarak görev yapmaktadırlar. Kelimeden de anlaşılacağı gibi muhabir, haber veren, haber yapan anlamına gelmektedir. Bölümü bitiren herkesin işe başladığı söylenemez. Özellikle kendini çok iyi yetiştirmiş, ismini duyurmuş ve iyi bir referansa sahip olan kişilerin iş bulma imkanı daha geniştir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi maalesef mezunların büyük bir kısmı ya hiç iş bulamamakta ya da kendisine ait küçük bir yerel gazete açarak veya haber sitesi kurarak bir şeyler yapmaya çalışmaktadır.

Gazetecilik Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Gazeteci maaşları ile ilgili, sizler de takdir edersiniz ki kesin bir miktar söylemek yanlış olacaktır. Zira bilindik ulusal gazetelerde veya ulusal kanallarda görev yapan gazetecilerin kazançları malumunuzdur. Bunun yanında sıradan bir gazete veya kanalda çalışan gazetecilerin 1500 lira gibi maaşlarla çalıştığı da söylenebilir. Konu ile ilgili en açıklayıcı bilgiyi bölüm mezunları veya gazeteciler verecektir. Umarız ki onlar da fikirlerini beyan edecek, bizleri Gazeteci maaşları hakkında bilgilendireceklerdir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Gazetecilik Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Gazetecilik Bölümü İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/gazetecilik-bolumu-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/gazetecilik-bolumu-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için