Kimya Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Kimya Mühendisliği bölümünü bünyesinde bulunduran üniversiteler kızmasın; ama bu yazımızda, okuyan veya mezun olan öğrencilerden büyük bir kısmının hiç de iyi konuşmadığı, hatta bu bölümü tercih ettikleri için bin pişman olduklarını ifade ettikleri Kimya Mühendisliği bölümünden bahsedeceğiz. Elbette bunları anlatırken, Kimya Mühendisliği bölümünün önünün tamamen kapalı olduğu, iş imkanlarının hiç olmadığını vurgulamak istemiyoruz. Özellikle KPSS’de üstün bir başarı göstererek 90 puanları zorlayan veya bir tanıdığının büyük bir fabrikasında veya imalathanesinde iş bulmayı başaranlar lafımızın dışındadır. Ancak görünen odur ki Kimya Mühendisliği, eski popülerliğini, eski iş bulma imkanını yitirmiş bölümlerden birisidir. Dilerseniz bu bölümü başlıklar halinde daha anlaşılır bir şekilde işleyelim.

Kimya Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Kimya Mühendisliği de tıpkı diğer mühendislik bölümleri gibi MF-4 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Tüm mühendislikler demeyelim de, çok büyük bir kısmı zaten bu puan türünü kullanmaktadır. Anlayacağınız, diğer mühendislikler gibi, Kimya Mühendisliği de bir sayısal bölümüdür ve çoğunlukla Matematik-Fen alanından mezun olanlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında, diğer alanlardan mezun olanların da tercih etme hakkı bulunmaktadır. Ancak sayısal derslerde (özellikle matematik) çok iyi olmayanların, bu bölümde çok zorlanacakları aşikardır. Bu nedenle tavsiyemiz, sayısal yeteneği iyi olmayanların bu bölümü tercih etmemesi yönündedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlar Kimya Mühendisi unvanı alırlar. KPSS atama puanları 89 ve üzerindedir. Her atamada bu puan değişse de genel aralık 88-95 puan arasıdır. Kimya mühendislerine duyulan ihtiyaç çok olmamasına rağmen, bu bölüm ülkemizin onlarca üniversitesinde bulunmaktadır.

Kimya Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır 2015
Kimya mezunlarının çalışma alanları geniştir. Öyle ki birçok alanda çalışma imkanına sahiptirler. Ancak bölümün çalışma alanlarının geniş olması, kolay iş bulma anlamına gelmez. İş olursa çok yerde çalışabilirler; ancak iş olmadığı için maalesef çalışamazlar. Kimya mühendislerinin çalıştığı yerler arasında şunlar gösterilir: Endüstriyel tesisler, çeşitli laboratuvarlar, özel ve kamu proje büroları, ithalat-ihracat büroları, Petrokimya alanı, otomotiv sektörü, Gıda sektörü, Çimento ve refrakter sektörü, Seramik sektörü, İlaç sektörü, Tekstil sektörü, Boya sektörü, Cam sanayii, Metal ve kaplama sanayii, Gübre sektörü, Lastik ve kauçuk sektörü, Savunma sanayisi. Sizlerin de gördüğü gibi Kimya mühendislerinin çalışabilecekleri çok yer varmış, ama mezunlara soruulduğunda büyük bir kısmı atanmak için yıllardır KPSS’ye girip duruyorlar. Hatta bu bölümü okuyacağıma 2 yıllık bilmem ne bölümünü okuyaydım diyenlerin sayısı az değil.

Kimya Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Kimya Mühendisliği iş olanakları yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil. Mezunlar ALES gibi sınavlarda başarılı oldukları takdirde üniversitelerde öğretim görevlisi olma şansına da sahiptir. Yine dileyenler KPSS’de yeterli puanı almak şartıyla normal memur statüsünde, çeşitli devlet kurumlarında görev alabilmektedir. Kamu kurumlarında görev almak isteyenlerin KPSS’de başarılı olmaları şarttır.
Kimya Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Kimya mühendisi maaşları da diğer mühendis maaşlarına çok yakındır. Bir devlet kurumunda çalışan kimya mühendisleri ortalama 2900-3200 arasında maaş alabilirler. Atanamayıp özel sektörde tutunmaya çalışanlar ise bin, bin beş yüzlere razı (!) bir şekilde çalışmaya devam etmektedirler. Yazıyı okuyan Kimya mühendislerinin veya öğrencilerinin yorumlarını beklemekteyiz. Lütfen yazımızı yorumlarınızla renklendirin.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Kimya Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Kimya Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/kimya-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/kimya-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için