Yazılım Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Günümüzün en popüler mühendislik dallarından birisi de yazılım mühendisliğidir. Aslında her mühendislik bölümünün zirvesini yani en iyi dönemini yaşadığı bir dönem vardır. İçinde yaşadığımız zaman ve koşullar da Yazılım Mühendisliği bölümünü önemli kılmaktadır. Zira neredeyse her şeyin bilgisayarlar ve çeşitli yazılımlar sayesinde yapıldığı bu dönemde, yazılım mühendislerine duyulan ihtiyaç sürekli artmıştır. Gerek bu bölüme dikey geçiş yapmak isteyenler, gerekse de YGS, LYS sınavları ile bölümü tercih etmek isteyenler için Yazılım mühendisliği iş olanakları, iş imkanları nasıldır, mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, Yazılım mühendisliği maaşları ne kadardır gibi önemli soruları yanıtlamaya, böylece üniversite adaylarına yol göstermeye çalıştık.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Yazılım Mühendisliği puan türü MF-4’tür. Eğitim süresi, hazırlık sınıfı bulunan üniversitelerde 5 yıl, hazırlık sınıfından muaf tutulanlar için ise 4 yıldır. Yani hazırlık sınıfı bulunsa bile, sene başında yapılan muafiyet sınavında başarılı olanlar, hazırlık sınıfını okumadan, direk birinci sınıftan başlayabilirler. Mezunlar Yazılım Mühendisi unvanı alırlar. Bölümün amacı, yazılım konusunda uzman kişiler yetiştirmektir. Yazılım kısa tanımıyla bilgisayar programı anlamına gelmektedir. Yazılım mühendisi ise sahip olduğu bilgi ve becerileri kullanarak bilgisayar yazılımlarını tasarlayan, düzenleyen, geliştiren, kullanımını test eden kişidir.

Yazılım Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır 2015
Mezunların yaptığı iş, görev yaptıkları kurumlarda veya firmalarda yeni tasarımlar oluşturmak, bunları geliştirmek, çalışabilirliğini kontrol etmek ve nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi vermektir. Mezunların çalışma alanları son derece geniştir. Ülkemizdeki kamu kuruluşları olsun, özel firmalar olsun birçok kurum ve kuruluş, yazılım mühendislerine ihtiyaç duymaktadır. Yazılım mühendisliği mezunlarının çalıştığı yerler/alanlar genellikle savunma sanayisi, Devlet bankaları veya özel bankalar, çeşitli sağlık kurum veya kuruluşları, çeşitli bakanlıklar ve bunlara bağlı birimler, perakende sektörü, ulaştırma sektörü, havacılık sektörü, bilgisayar oyunları ve web siteleridir.

Yazılım Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Yazılım mühendisliği mezunları kendi işlerini kurma imkanına sahiptir. Kamuda belli bir ücretle çalışanları olduğu gibi, kendi işlerini kuran, girişken ve çok iyi ücretler elde eden mühendisler de vardır. Örneğin herhangi bir bilgisayar oyunu yazılımı geliştirip bunu iyi bir şekilde tanıtan yazılım mühendisi, tahmin edemeyeceği kazançlar elde edebilir. Bu nedenle Yazılım Mühendisliği tercih etmek isteyen adayların bu konulara son derece meraklı, araştırmacı, girişken, çalışkan olması mantıklıdır. Yazılım mühendisleri web tasarım şirketlerinde de çalışabilir bu şekilde de kazanç elde edebilirler. Üniversitelerde öğretim görevlisi olarak akademik kariyer yapmak isteyenlerin önü de açıktır. Zira ondan fazla üniversitede bulunan bu bölüm öğrencilerine ders verecek hocalara da ihtiyaç vardır. Bu durumda mezunların ALES, YDS gibi sınavlarda başarılı olması ve üniversitelerin hazırladığı mülakat sınavlarını geçmesi gerekir.

Yazılım Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Devlet kurumlarında görev yapan yazılım mühendisi maaşları genellikle 2900 liradan başlayıp 4000-4500 liraya kadar çıkabilmektedir. Maaşların arasındaki fark daha çok çalışılan kuruma ve çalışma süresine göre değişmektedir. Bahsettiğimiz yazılım mühendisliği maaşları, kamu mühendisleridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaptığı iyi bir uygulama programı ile mükemmel derecede kazanç elde edenler de vardır.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 11
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Yazılım Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Yazılım Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/yazlm-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/02/yazlm-muhendisligi-is-imkanlar-ve.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için