Bütün LYS Sınavlarına Girmek

YGS’ye giren öğrenciler, çoğu defa hangi LYS’lere gireceği konusunda bilgisiz veya kararsız olmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki YGS’den en az 180 puan almış olan her üniversite adayı, bütün LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmış demektir. Peki, bu kişiler hangi LYS’lere girmeli, bütün LYS sınavlarına girmenin avantajı...

637 8

YGS’ye giren öğrenciler, çoğu defa hangi LYS’lere gireceği konusunda bilgisiz veya kararsız olmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki YGS’den en az 180 puan almış olan her üniversite adayı, bütün LYS sınavlarına girmeyi hak kazanmış demektir. Peki, bu kişiler hangi LYS’lere girmeli, bütün LYS sınavlarına girmenin avantajı var mı, girilecek olan LYS sınavları neye göre belirlenir? Bu sorulara açıklayıcı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Meselenin tam anlamıyla anlaşılması için, tüm maddelerin okunması gerekmektedir; çünkü bazı maddeler birbiri ile alakalıdır.

Genel olarak bakıldığında YGS’den en az 180 puan alındıktan sonra;

1 – Sayısal çıkışlı (Matematik-Fen alanı) öğrenciler LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerler.
2 – Eşit Ağırlık çıkışlı (Türkçe-Matematik alanı) öğrenciler LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girerler.
3 – Sözel çıkışlı (Türkçe-Sosyal) öğrenciler LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girerler.
4 – Yabancı Dil alanı öğrencileri LYS-5 sınavına girerler.

Ancak;

1 – Mezun olduğunuz alan dışındaki bir bölümü tercih edecekseniz, başka LYS sınavlarına da girebilirsiniz/girmek zorundasınız. Örneğin diyelim siz Türkçe-Matematik alanı mezunusunuz. Ancak MF (sayısal) puan türü ile öğrenci alan bir mühendislik bölümü tercih etmek istiyorsunuz. İşte bu durumda, sizin sadece LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına da girmeniz gerekir. MF puan türleri için girilmesi gereken LYS sınavları LYS-1 ve LYS-2 idi. Siz zaten TM mezunu olarak LYS-1’e gireceksiniz. Geriye kaldı, ekstradan LYS-2’ye de girmek… Bütün alanlar ve üniversite bölümleri için bu durum geçerlidir. Örnekleri sizler çoğaltabilirsiniz.

2 – Bütün LYS’lere girmek avantajlıdır. Zaten eğitim uzmanlarının da tavsiyeleri bu yöndedir. Diyelim ki Türkçe-Sosyal mezunu olarak sadece LYS-3 ve LYS-4’e girdiniz; ama LYS-4 sınavınız berbat geçti. İşte böyle bir durumda LYS-1 sınavına da girmişseniz TM bölümlerini de tercih edebileceksiniz ve şansınızı artırmış olacaksınız.

3 – İngilizce, Almanca veya Fransızca bilmeyenler için LYS-5 sınavına girmenin pek bir etkisi olmayacaktır. (yabancı dil alanı mezunları hariç) Bu yüzden, biz her ne kadar ”Tüm LYS sınavlarına girin.” desek de LYS-5 sınavına girmeseniz de olur. Ancak DİL-3 puan türü ile öğrenci alımı yapan bazı bölümler bulunmaktadır. (Fars Dili ve Edebiyatı vs.) DİL-3 puanının hesabında YGS %80 etkili olduğu için, YGS’de iyi puan almış öğrenciler, bu LYS’ye de girerek DİL-3 puanlı bölümleri kazanabilirler.

NOT: Konuyu yeterince anlamayanlar, sorularını sorabilirler. Bilgimiz dahilinde cevap vermeye çalışacağız.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

8 comments

 1. Adsız Cevapla

  Ben sayısal alanındayım. Sözelden tercih yapmak istiyorum. Lys'de sayısal sınavlarına girmek zorunda mıyım?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Sadece sözel bölümleri tercih edecekseniz sayısal lys'lerine girmek zorunda değilsiniz.

 2. Adsız Cevapla

  Ben tıp tercih etmek istiyorum lys-1 ve lys-2 dışında girmem gereken bir sınav var mı yani daha doğrusu lys-3 veya 4 e girmem bana puan getiriyor mu

  1. ridvanozkan Cevapla

   Tıp için LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmeniz yeterli. 3 ve 4'e girmenize gerek yok. Tabi ki eğer sayısal bölümleri dışındaki bölümleri tercih etmeyecekseniz. Tıp için sadece ygs, lys1 ve lys2 sınavları dikkate alınır. lys3 ve lys4 sınavlarına girip ful yapsanız da tıp puanınızı etkilemez. Ancak sözel ve eşit ağırlık bölümlerini de tercih etme şansına sahip olursunuz.

   1. Adsız Cevapla

    Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 3. Seydanur Alparslan Cevapla

  Ben psikoloji istiyorum lys-1 ve lys-3 e gireceğim ama lys-4 e de girmek istiyorum tm-3 için lys-4 bana puan getirir mi

  1. abdullahaktas Cevapla

   Hayır lys sınavlarına ek olarak girmeniz size hiç bir katkı sağlamaz.

 4. Unknown Cevapla

  Ben sayisalciyim diyelim LYS1-LYS2-LYS3 e girsem puanim nasil olur?

css.php