Gıda Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları

PAYLAŞ:

Mühendislik bölümlerinden en çok yaygın olan bölümlerden biri olan gıda Mühendisliği iş olanakları, eğitim süresi, taban puanı, KPSS atamaları ve daha birçok konuda açıklayıcı bilgiler vermeye çalıştık. Üniversite tercihi yapmadan önce çeşitli kaynaklardan yaptığınız bölüm araştırmalarının sizler için önemi büyüktür. Bu yüzden hangi bölümü araştıracak olursanız olun, tek kaynağa güvenmeyin ve ayrıntılı bir araştırma yapın.
Gıda Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi 2015
Gıda mühendisliği ülkemizdeki birçok üniversitede okutulan bir mühendislik bölümüdür. Diğer mühendislik bölümleri gibi Gıda mühendisliğinin puan türü MF-4’tür. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin sayısal derslerden iyi bir puan almaları gerekir. Gıda mühendisliği 4 yıllık bir lisans bölümüdür. 4 yıllık eğitim süresince öğrencilere matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi derslerle beraber, gıda teknolojisi, üretimi, muhafazası ile ilgili ayrıntılı dersler verilmektedir. Eskiden bu bölümden mezun olanlar devlet kurumlarına da atanabiliyordu; ancak açık söylemek gerekirse, günümüzde bu bölüm mezunlarının kamu kurumlarında işe başlaması çok zordur. Mezunların büyük bir bölümü özel sektörde çalışmak zorunda kalmıştır. Hatta mezun sayısının çok olmasından dolayı, uzun yıllar boyunca işe başlamayan birçok mezunun olduğu bilinmektedir. Gıda mühendisliği için öğrencilerin girmesi gereken sınavlar lys-1 ve lys-2 sınavlarıdır. Bölümü başarı ile bitirenlere Gıda Mühendisi unvanı verilir.
Gıda Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır 2015
Gıda mühendisleri çalıştıkları kurumlarda, kuruluşlarda, fabrikalarda veya işletmelerde gıda maddelerinin üretimi, sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi, pazara hazır hale getirilmesi, gıda maddelerinin insan sağlığı açısından incelenmesi ve araştırılması alanlarında görev yaparlar. Bunun için çoğu defa laboratuvar ortamlarında çeşitli incelemelerde ve geliştirmelerde bulunurlar. Genellikle özel sektörde çalışırlar; ancak özellikle KPSS sınavında yeterli puanı alanlar devlet kurumlarına memur olarak da atanabilmektedir.
Gıda Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları 2015
Gıda Mühendisliği iş olanakları özel sektör yoğunluklu olmasına rağmen, bazı mezunlar devlet kurumlarına da atanabilmektedir. Bölümün birçok üniversitede okutulması, bu bölümlerde görev yapacak öğretim görevlisi ihtiyacını da doğurmuştur. Bu nedenle mezunlardan ALES, YDS gibi sınavlarda başarılı olanlar, üniversitelerde hocalık yapabilmektedir. Mezunların çalıştığı yerler genellikle gıda işletmeleri, gıda fabrikaları ve benzeri yerlerdir.
Gıda Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 2015

Devlette çalışan bir gıda mühendisi ortalama üç bin lira maaş alabilirken, özel işletmelerde çalışan gıda mühendisleri bu kadar şanslı değildir. Genellikle özel sektörde faaliyet gösterenler 1500-2000 lira arasında maaş alırlar; ancak asgari ücretle çalışan mühendislerin bulunduğu da bilinmektedir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Gıda Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları
Gıda Mühendisliği İş Olanakları ve Maaşları
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/03/gda-muhendisligi-is-olanaklar-ve-maaslar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/03/gda-muhendisligi-is-olanaklar-ve-maaslar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için