İyi Bir 2 Yıllık Bölüm mü Normal bir 4 Yıllık Bölüm mü Tercih Edilmeli?

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin en çok düşündüğü konulardan biri de nasıl bir bölüm tercih etmeleri gerektiği ile ilgilidir. Çoğu defa iki yıllık bölümleri mi yoksa dört yıllık bölümleri mi tercih etmeleri gerektiğine karar veremezler. Ülkemizde normal bir insan düşündüğünde 4 yıllık üniversite bölümlerinin 2 yıllık üniversite...

408 5

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin en çok düşündüğü konulardan biri de nasıl bir bölüm tercih etmeleri gerektiği ile ilgilidir. Çoğu defa iki yıllık bölümleri mi yoksa dört yıllık bölümleri mi tercih etmeleri gerektiğine karar veremezler. Ülkemizde normal bir insan düşündüğünde 4 yıllık üniversite bölümlerinin 2 yıllık üniversite bölümlerine göre daha iyi olduğuna karar verebilir. Ancak bana sorarsanız, durum hiç de öyle değil.

Elbette ki neredeyse en güzel bölümlerin çoğu 4 yıllıktır; ancak her 4 yıllık bölüm de iyidir, güzeldir diye bir kaide yok. Hatta öyle 4 yıllık bölümler vardır ki sadece okunur. O bölümler bitirildiğinde kişilerin iş bulma imkanı neredeyse sıfırdır. Bunun aksine 2 yıllık olup da mezun olunduğunda işe hemen başlanan birçok bölüm vardır. Ayrıca kazançları da iyi durumdadır.

Benim naçizane tavsiyem, şayet hatırı sayılır bir puan alınmışsa, öğrenciler sadece dört yıllık bölümlere odaklanmamalı, iyi iki yıllık bölümleri de gözden geçirmelidir. Çoğu lisans (4 yıllık) bölümünün ön lisans (2 yıllık) bölümlerine göre tek avantajı, lisans mezunlarının askerliğini kısa dönem olarak yapma fırsatı sunmasıdır. Tabi bu durum da sadece erkekler için geçerlidir.

Özellikle yeni açılmış ya da mezun sayısı fazla olmayan 2 yıllık bölümleri tercih etmenizde yarar vardır. Herkes hakkında hayırlı olmasını dilerim. Sizler de konu ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

5 comments

 1. Adsız Cevapla

  mesela adalet bölümü olabilir mi ?

 2. Adsız Cevapla

  çok özür dilerim 🙁 adalet bölümü ile ilgili yazınızı şimdi gördüm 🙂 🙂

 3. Adsız Cevapla

  LYSye girmeyi hak kazanamadım sizce 2 yıllık bölümleremi odaklanmalıyım yoksa 1 senemi dondurup 4 yıllık mı

  1. ridvanozkan Cevapla

   En az 180 puan almadıysanız 2 yıllık puanlara bakmanız, pek işe yaramaz. İyi 2 yıllıklar daha yüksek puanlı zaten. İşe yaramayanlara da gitseniz, boşuna gitmiş olacaksınız.

 4. Adsız Cevapla

  lysde çok iç açıcı bir puanım yok sizce 2 yıllık sağlık bölümlerini değerlendirmelimiyim ?

css.php