Kaç LYS Sınavı Var?

Üniversiteye giriş sınavları hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için kaç tane LYS sınavının olduğunu ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık. Girilmesi gereken LYS sınavları, kaç tane LYS’ye girilmesi gerektiği ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Kaç Tane LYS Var? LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5...

334 1

Üniversiteye giriş sınavları hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için kaç tane LYS sınavının olduğunu ayrıntıları ile açıklamaya çalıştık. Girilmesi gereken LYS sınavları, kaç tane LYS’ye girilmesi gerektiği ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kaç Tane LYS Var?
LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5 olmak üzere toplam 5 tane LYS sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlara YGS puan türlerinden herhangi birinden en az 180 puan alan adaylar girebilir?

En Az Kaç LYS sınavına Girmem Gerekiyor?
Bilindiği gibi üniversiteye girişte birbirinden farklı birçok puan türü bulunuyor. Bazı bölümler sadece YGS ile öğrenci alırken, çoğu 4 yıllık bölüm diğer puan türleri ile alıyor. Bahsettiğimiz puan türleri TM, TS ve MF puan türleri oluyor. İşte bu puan türlerine sahip olmak için de her öğrencinin en az 2 LYS sınavına girmesi gerekiyor.

2’den Daha Fazla LYS Sınavına Girebilir miyim?
Evet, isterseniz bütün LYS sınavlarına girebilirsiniz. Hangi bölümü veya bölümleri tercih etmek istiyorsanız, o bölüm için lazım olan puan türü ile ilgili LYS sınavlarına girebilirsiniz. Örneğin diyelim ki Yazılım Mühendisliği tercih etmek istiyorsunuz. Yazılım Mühendisliği bölümünün puan türü nedir? MF-4… Peki, MF-4 için hangi sınavlara girilmeli? YGS+LYS1+LYS2…

Konu ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    yeni sınav sistemi ne zaman gelecek ?

css.php