Sadece 1 (Bir) LYS Sınavına Girebilir miyim?

PAYLAŞ:

  Merhaba sevgili üniversite adayları. Açıklayacağım konu, aşağıdaki tüm soruların cevabı olacaktır. Konunun iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için, tamamının okunması tavsiye edilir. Anlaşılmayan durumlarda, sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. İmkanlar dahilinde sorular cevaplandırılacaktır.

-Sözelciyim; sadece LYS-3'e girebilir miyim?
-Sözelciyim; sadece LYS-4'e girebilir miyim?
-Eşit Ağırlıkçıyım; sadece LYS-1'e girebilir miyim?
-Eşit Ağırlıkçıyım; sadece LYS-3'e girebilir miyim?
-Sayısalcıyım; sadece LYS-1'e girebilir miyim?
-Sayısalcıyım; sadece LYS-2'ye girebilir miyim?

-Alanım dışındaki LYS sınavlarına girebilir miyim?

   Yukarıdaki soruların neredeyse tamamı aynı kapıya çıkıyor; ancak sınav sisteminin anlaşılmaz olması, bunun yanında en küçük hatanın çok kötü sonuçlar doğurması nedeniyle ayrıntılı yazmayı uygun gördüm.

   Şimdi arkadaşlar; öncelikle hepiniz YGS'ye girmek zorundasınız. LYS sınavlarına girebilmek için ise, herhangi bir YGS puan türünden en az 180 puan almanız gerekiyor. İster Tükçe-Sosyal mezunu olun, ister Türkçe-Matematik mezunu olun, ister Matematik-Fen mezunu olun, isterse de Yabancı Dil alanı mezunu olun; hangi YGS puan türünden 180 aldığınız hiç önemli değil. Yeter ki bir puan türünden 180 ve üstü alın, geriye kalan puan türlerinin hepsi 180 puanın altında olsa dahi LYS'ye girmeye hak kazanmışsınızdır demektir.

   Bilindiği gibi alan/bölüm bazında bakıldığında, her öğrencinin en az iki LYS sınavına girmesi zorunludur. Ancak diğer bazı yazılarımıza gelen yorumlarda, tek bir LYS sınavına girilip girilmeyeceği sorulmaktadır.

   Örneğin adam diyor ki ''Ben sözelciyim; ama sadece LYS-4'e girmek istiyorum. Bu mümkün müdür?
Cevap: Evet, mümkündür, sadece LYS-4'e veya sadece LYS-3'e girmeniz mümkündür. Tek bir LYS sınavına girseniz dahi, TS puan türleriniz hesaplanacaktır. Hesaplanacaktır; ama çok düşük hesaplanacaktır. ÖSYM diyor ki, ''Ben senin TS puan türlerini hesaplarken YGS'ni, LYS-3'ünü ve LYS-4'ünü dikkate alacağım.'' O zaman siz LYS-3'e girmemekle, bir bacağı kırmış oluyorsunuz, dolayısı ile puanınız çok düşük hesaplanıyor. Sözün özü, düşük puan alsanız dahi, alanınızla veya tercih edeceğiniz bölümle ilgili her iki LYS sınavına da girmeniz, puanınız için gereklidir.

Ayrıca, yine hangi alandan mezun olursanız olun, alanınız dışındaki bütün LYS sınavlarına da girebilirsiniz.

ÖRNEK: Diyelim ki siz bir sayısalcısınız (Matematik-Fen alanı). Girmeniz gereken LYS sınavları LYS-1 ve LYS-2'dir. Bir eşit ağırlık öğrencisinin girmesi gereken LYS sınavları ise LYS-1 ve LYS-3'tür. Bu durumda siz eşit ağırlık bölümleri ile ilgili LYS-1 sınavına zaten girmişsiniz. Geriye kaldı LYS-3 sınavına da girmek. İşte bu sınava da girdiğiniz zaman bütün TM puan türü ile öğrenci alan bölümleri tercih edebileceksiniz.

NOT: Yukarıdaki anlatım, bütün alanlar için geçerlidir; ancak anlamadığınız noktaları çekinmeden sorabilirsiniz. Başarılar.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,472,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Sadece 1 (Bir) LYS Sınavına Girebilir miyim?
Sadece 1 (Bir) LYS Sınavına Girebilir miyim?
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/03/sadece-1-bir-lys-snavna-girebilir-miyim.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/03/sadece-1-bir-lys-snavna-girebilir-miyim.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için