Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Arasındaki Fark

Merhaba arkadaşlar. Sınav zamanı yaklaştıkça öğrenciler tarafından bölüm araştırmaları da yoğunlaşıyor. Üniversite bölümleri hakkında pek bilgisi olmayan öğrenciler, benzer bölümleri karıştırabiliyor. Bu bölümlere örnek olarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü gösterilebilir. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Bu...

510 0

Merhaba arkadaşlar. Sınav zamanı yaklaştıkça öğrenciler tarafından bölüm araştırmaları da yoğunlaşıyor. Üniversite bölümleri hakkında pek bilgisi olmayan öğrenciler, benzer bölümleri karıştırabiliyor. Bu bölümlere örnek olarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü gösterilebilir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?
Bu bölüm, öğrencileri öğretmen olarak yetiştirmez. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümündeki tüm dersler okutulur; ancak öğretmenlik bölümünde yer alan Eğitim Bilimleri dersleri verilmez. Bu yüzden bu bölümü bitirenler öğretmen olmazlar. Ancak ekstradan formasyon (eğitim bilimleri) belgesi alırlarsa öğretmen olabilirler. Bu bölüm Fen-Edebiyat Fakültesinde bulunur.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Nedir?
Bu bölüm ise öğretmenlik bölümüdür. Eğitim süresince, eğitim bilimleri (öğretmenlik dersleri) verildiği için öğrenciler öğretmen olarak yetiştirilir ve mezun olunca KPSS’ye girerek öğretmen olabilirler. Bu bölüm ise Eğitim Fakültelerinde bulunur.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php