LYS Sınavına Girmek İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

   Üniversitelere giriş kapsamında öğrencilerin girmesi gereken sınavlar YGS sınavı ve LYS sınavlarıdır. Bazı üniversite bölümleri (2 yıllık bölümlerin tamamı) YGS puan türleri ile tercih edildiği için, sadece bu bölümleri tercih etmek isteyenlerin LYS sınavlarına girmesine gerek yoktur. Ancak bunun yanında, 4 yıllık bölümlerin çoğu...

223 0

   Üniversitelere giriş kapsamında öğrencilerin girmesi gereken sınavlar YGS sınavı ve LYS sınavlarıdır. Bazı üniversite bölümleri (2 yıllık bölümlerin tamamı) YGS puan türleri ile tercih edildiği için, sadece bu bölümleri tercih etmek isteyenlerin LYS sınavlarına girmesine gerek yoktur. Ancak bunun yanında, 4 yıllık bölümlerin çoğu farklı puan türleri ile tercih edilmektedir. Bu puan türleri ise TS puan türleri, TM puan türleri ve MF puan türleridir. İşte bu bölümleri kazanmak isteyen öğrenciler öncelikle YGS’ye girecek, YGS’den en az 180 puan alanlar LYS sınavlarına da girmeyi hak kazanacaktır.

   LYS sınavlarına girmek için alınması gereken puan 180’dir. Bu 180 baraj puanının hangi YGS puan türünden alındığı hiç önemli değildir. Sözelci de olsanız, eşit ağırlıkçı da olsanız, sayısalcı da olsanız, yabancı dil mezunu da olsanız tek yapmanız gereken herhangi bir YGS puan türünden 180 puan veya üzeri almaktır. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6, hangisi olursa olsun 180 puan almak yeterlidir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php