Pilot Maaşları 2015

Günümüzde, Türkiye’de maaşı, kazancı en yüksek olan mesleklerden biri pilotluktur. Gençler ve çocuklar tarafından da fazlası ile tutulan, birçok gencin hayalini süsleyen bir meslektir. Ülkemizde pilotlara olan ihtiyaç henüz devam etmektedir. Ancak meslek ne kadar güzel ve kazançlı ise, pilot olmak da o denli zordur....

414 0

Günümüzde, Türkiye’de maaşı, kazancı en yüksek olan mesleklerden biri pilotluktur. Gençler ve çocuklar tarafından da fazlası ile tutulan, birçok gencin hayalini süsleyen bir meslektir. Ülkemizde pilotlara olan ihtiyaç henüz devam etmektedir. Ancak meslek ne kadar güzel ve kazançlı ise, pilot olmak da o denli zordur. Pilot maaşı yüksektir ama bu maaşı alabilmek için verilmesi gereken bir bedel de vardır.

Ülkemizde Türkiye Hava Yollarında çalışan pilotların %25’inden fazlası yabancı kökenlidir. Pilot yetiştiren birçok özel kurum vardır. Bu özel kurumlarda eğitim görmenin bedeli ise çoğu defa 100 bin liraları aşıyor. Peki, pilotlar ne kadar maaş alır, 2015 pilot maaşları ne kadar, pilotlar ne kadar alır, ne kadar kazanır?

2015 Pilot Maaşları

Bugün THY’de çalışan kıdemli ve uzman bir pilot ortalama 30 bin lira maaş almaktadır. Hatta bu pilotlardan, 30 bin liranın üstünde maaş alanlar da mevcuttur. THY, yetiştirmek üzere pilot aday adayları almakta ve bunları eğitmektedir. Çok sayıda pilot aday adayı almasına rağmen, bunların çok azı eğitimden başarılı olup pilot olmaktadır.
Geçen sene de THY, 500 kadar pilot aday adayı alacağını açıklamış ve bunlar eğitimden başarılı oldukları takdirde, çalıştırdıkları aday pilotlara 15 bin Türk Lirası vereceğini açıklamıştır.

Bundan da şu anlaşılıyor. Pilot maaşları 15 bin ile 35 bin lira arasında değişmektedir. Pilot olmanın birkaç yolu vardır. Ancak gerçekten de çok zorlu bir yoldur. Öncesinden belli bir sermayesi olmayan veya şansı yaver gitmeyen ya da çok başarılı, yetenekli olmayan birinin pilot olması biraz zordur.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php