Yeni TEOG Tercih Sistemi 2015

PAYLAŞ:

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaöğretim kurumlarına giriş yapacak öğrencilerin 2015 TEOG Tercih Sisteminde çeşitli değişiklikler yaptı. Değişikliklerin özeti şu şekilde:
2015 TEOG TERCİH SİSTEMİ ÖZETİ
-A ve B tercih listeleri kaldırıldı, tercihler artık tek aşamada yapılacak.
-25 okul tercihi hakkı getirildi. (Geçen sene 15 tercih hakkı vardı.)
-Özel okullara kayıtlar, önceden yapılacak ve bu kişiler başvuru havuzuna dahil olmayacak.
-Nakillerde (Ek yerleştirme) 5 okul tercihi yapılacak. (Geçen sene tek okul tercihi yapılıyordu.)
-25 tercihinden herhangi birine yerleşemeyenlerin kaydı, otomatik olarak açık liseye yapılacak; ancak bu kişiler daha sonra nakil isteyebilecek.
-Nakil istenecek okulun, ilk yerleştirmede oluşan minimum puanın 20 puan altında puan alan öğrenciler bu okullara nakil isteyemeyecek. Örneğin A okulunun en düşük puanı 400 puan olsun. Bu okula nakil isteyebilmek için en az 380 puan almış olmak gerekecek.

A ve B Listeleri Kaldırıldı
Geçen sene öğrenciler, tercihlerini 2 aşamada yapmıştı. A listesinden en fazla 15 okul tercihinden sonra, B listesinde, tercihlerine yerleşememe durumunda istenen okul türleri belirtilmişti. 2015'te ise sadece 1 aşamada yapılacak ve öğrenciler 25 okul tercihi yapabilecek.

25 Tercih Hakkı Getirildi
Geçen sene 15 olan tercih hakkı bu sene 25'e yükseltildi.

Özel Okullara Erken Kayıt
2015-2016 eğitim öğretim yılında özel okullara kayıtlar erken yapılacak. Tercih işlemleri sırasında tüm öğrenciler 2 seçenekle karşılaşacak. Seçeneklerden biri ''Özel Okula Kayıt Yaptırdım, Tercih Yapmayacağım'' diğeri ise ''Tercih Yapmak İstiyorum'' olacak. Özel okullara kayıt yaptıranlar ''Tercih Yapmak İstiyorum'' seçeneğini seçemeyecek. Ancak özel okula kayıt yaptırmış olan öğrenciler, ilk yerleştirmeden sonra boş kontenjanı oluşmuş Anadolu liselerine nakil talebinde bulunabilecek.

Nakil Başvurusunda 5 Okul Tercihi Hakkı
Önceki TEOG yerleştirmelerinde öğrenciler nakil gitmek için sadece 1 okul ismi yazabiliyorlardı. Bu dönem 5 okul tercihi yapılabilecek. Puanı yeterli gelenler -20 kuralına da uyuyorsa nakli gerçekleştirilebilecek.

4 Günde Tercih 1 Günde Sonuç
Nakil isteyecek olan öğrenciler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri tercih yapacak, Cuma günü ise sonuçlar belli olacak.

Nakiller Erken Bitirilecek
Bu sene henüz okullar açılmadan tüm nakil işlemleri gerçekleştirilmiş olacak. böylece öğrenciler eğitimlerinden geri kalmayacaklar.

TEOG İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
-TEOG sınavlarında yanlış sorular doğruları götürmeyecek. Bu yüzden öğrencilerin, cevabı için emin olamadıkları soruları tahmin yürüterek cevaplamaları yararlarına olacaktır.
-Sorular daha önceden belirlenmiş konulardan geleceği için ve bu konular okulda işlendiği için öğrencilerin dersi derste öğrenmeye çalışması ve sık sık tekrarlar yapması, onların başarısını artıracaktır.
-Türkçe sorularını çözmek için bol paragraf sorusu çözmek ve kitap okuma alışkanlığı kazanmak önemlidir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 7
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,472,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Yeni TEOG Tercih Sistemi 2015
Yeni TEOG Tercih Sistemi 2015
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/04/yeni-teog-tercih-sistemi-2015.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/04/yeni-teog-tercih-sistemi-2015.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için