Açık Lise Mezunu Üniversiteye Gidebilir mi?

Çeşitli sebeplerle örgün lisede okuyamamış öğrenciler, Açık öğretim lisesinden mezun olduğunda üniversite sınavına girip giremeyeceklerini merak ediyorlar. Bu yazımızda, onların meraklarını giderecek anlaşılır bilgiler verdik. Peki, liseyi açıktan okuyanlar YGS, LYS sınavlarına girebilir mi, üniversite kazanabilir mi? CEVAP: Açık liseden mezun olan öğrencilerin, normal lisede...

3035 0

Çeşitli sebeplerle örgün lisede okuyamamış öğrenciler, Açık öğretim lisesinden mezun olduğunda üniversite sınavına girip giremeyeceklerini merak ediyorlar. Bu yazımızda, onların meraklarını giderecek anlaşılır bilgiler verdik. Peki, liseyi açıktan okuyanlar YGS, LYS sınavlarına girebilir mi, üniversite kazanabilir mi?

CEVAP:
Açık liseden mezun olan öğrencilerin, normal lisede okuyan öğrencilerden hiçbir farkı yoktur. Normal bir Anadolu Lisesinde okumuş bir öğrenci hangi haklara sahipse, açık lise mezunları da tüm o haklara sahiptir. Dolayısı ile mezun olduktan sonra durumlarına göre YGS ve LYS sınavlarına girip, üniversite bölüm tercihi yapabilirler.

Açık Lise Mezunlarının da Üniversite İçin Girmesi Gereken Sınavlar
Tıpkı normal ortaöğretim okulu mezunları gibi Açık Lise mezunlarının da üniversiteye girebilmek için girmeleri gereken sınavlar YGS sınavı ve LYS sınavlarıdır.

YGS, her öğrencinin girmekte olduğu sınavdır. Sadece 2 yıllık bölümleri tercih etmek isteyen öğrencilerin, bu sınava girmesi yeterlidir; ancak 4 yıllık bölümleri tercih edecek olanlar, tercih etmek istedikleri üniversite bölümüne uygun LYS sınavlarına girmesi gerekir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php