İmam Hatip Mezunları Mühendis Olabilir mi?

İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin veya mezunların en çok merak ettiği konular arasında hangi üniversite bölümlerini tercih edebilecekleri yer almaktadır. Bununla ilgili, sitemize sık sık sorular gelmektedir. İmam Hatip mezunları mühendis (doktor, hemşire, öğretmen, mimar, odyolog, arkeolog, fizyoterapist vb.) olur mu? Bilindiği gibi eskiden uygulanmakta...

296 0

İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilerin veya mezunların en çok merak ettiği konular arasında hangi üniversite bölümlerini tercih edebilecekleri yer almaktadır. Bununla ilgili, sitemize sık sık sorular gelmektedir.
İmam Hatip mezunları mühendis (doktor, hemşire, öğretmen, mimar, odyolog, arkeolog, fizyoterapist vb.) olur mu?

Bilindiği gibi eskiden uygulanmakta olan katsayı uygulaması günümüzde uygulanmıyor. Bu nedenle hangi liseden mezun olursa olsun, her öğrenci istediği üniversite bölümünü tercih edebilmektedir.

İmam Hatipte okuduğunuz alan/bölüm ne olursa olsun mühendis olmanız mümkündür. Ancak bunun için bazı sınavlara girmeniz ve gereken puanı almanız gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği, inşaat mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, çevre mühendisliği, otomotiv mühendisliği, gibi neredeyse tüm mühendislik bölümleri MF-4 puan türü ile tercih edilir.

Herhangi bir mühendislik fakültesinde okumak isteyen mezunlar YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerek MF-4 puan türüne sahip olmuş olur.

MF-4 puan türüne sahip olan her öğrenci, istediği mühendisliği tercih edebilir ve mezun olarak mühendis olabilir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php