Nasıl Matematik Öğretmeni Olunur?

Gerek maaş konusunda gerekse de özel ders, dershanecilik konusunda en iyi kazanan öğretmenlik bölümlerinden birisi de Matematik öğretmenliğidir. Bu yazımızda ilköğretim Matematik öğretmeni olmak için ne yapmalıyım, matematik öğretmeni nasıl olunur, ilköğretim matematik öğretmeni olmak için gereken şartlar, yapılması gerekenler hakkında size bilgi vereceğiz. Matematik...

2597 3

Gerek maaş konusunda gerekse de özel ders, dershanecilik konusunda en iyi kazanan öğretmenlik bölümlerinden birisi de Matematik öğretmenliğidir. Bu yazımızda ilköğretim Matematik öğretmeni olmak için ne yapmalıyım, matematik öğretmeni nasıl olunur, ilköğretim matematik öğretmeni olmak için gereken şartlar, yapılması gerekenler hakkında size bilgi vereceğiz.

Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?
-İlk yapmanız gereken şey, lise 1’den sonra (dokuzuncu sınıftan sonra) seçeceğiniz bölümü/alanı belirlemektir. Matematik Öğretmenliği bölümü MF-1 puanı ile tercih edilir. MF-1 puanı ise sayısal bölümde yer alır. Yani seçeceğiniz alan sayısal, diğer adıyla Matematik-Fen alanı olacak.
-Lise öğreniminiz bittikten sonra öncelikle henüz lise son sınıfta genellikle Mart ayında yapılan YGS sınavına gireceksiniz. YGS’den en az 180 baraj puanını almalısınız. 180 baraj puanıdır; ancak Matematik öğretmenliği bölümünü kazanmak için yeterli değildir.
-Daha sonra MF-1 puanına sahip olmak için LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmeniz gerekir. YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarında aldığını puanlar dikkate alınarak MF-1 puanınız hesaplanır ve yeterli puanı alırsanız, tercih yaparak istediğiniz üniversitenin İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünü kazanmış olursunuz.
-Üniversitede 4 yıllık eğitim görürsünüz ve mezun olduktan sonra KPSS’ye girip yeterli puanı aldıktan sonra istediğiniz devlet ortaokulunu tercih ederek, öğretmen olarak atanırsınız.

Matematik Öğretmenliği KPSS Hakkında Bilgi
Üniversiteden mezun olmuş Matematik Öğretmeni adayları, KPSS Cumartesi sabah oturumu, Cumartesi öğleden sonra oturumlarına girerler. Ayrıca sonrasında da KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavına da girerler. Cumartesi sabah oturumunda Genel Yetenek-Genel Kültür soruları; öğleden sonraki oturumda Eğitim Bilimleri soruları, Alan Bilgisi sınavında ise matematik soruları yer alır.

Matematik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?
Bir matematik öğretmeni eğer göreve yeni başlamışsa 2100 lira ile 2800 lira arasında maaş alır. Bu miktar girilen ek ders sayısına göre değişir. Ancak taban maaş için 2100 lira demek yanlış olmaz. Taban maaş dışında ne kadar yükseleceği ise ek ders sayısına, TEOG kurslarına, ders dışı egzersiz çalışmalarına, medeni duruma, eşin çalışıp çalışmadığına, sahip olunan çocuk sayısına, kıdeme göre değişir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

3 comments

 1. Adsız Cevapla

  bu konunun başlığı ile alakalı değil ama hukuk fakültesi ile ilgili bir yazı hazırlayabilir misiniz?
  nasıl avukat hakim savcı vs. olunur?
  siteniz .ok güzel emeğinize sağlık.

  1. abdullahaktas Cevapla

   en kısa zamanda sizler içinde bir yazımız olacak.

 2. Adsız Cevapla

  güzel

css.php