Yaz Tatilinde Kitap Okumak

Yaz tatili tüm öğrenciler için kitap okumaya iyi bir fırsattır. Eğitim-öğretim sırasında ders ve sınavlarla boğuşmaları, kitap okumaya yeterince zaman ayırmalarına engel olmaktadır; fakat yaz tatilinde boğuşmak zorunda oldukları dersler ve sınavlar yoktur. Bilindiği gibi kitap okumanın öğrenciler için büyük faydaları vardır. Sadece sınavlarda yüksek...

310 2

Yaz tatili tüm öğrenciler için kitap okumaya iyi bir fırsattır. Eğitim-öğretim sırasında ders ve sınavlarla boğuşmaları, kitap okumaya yeterince zaman ayırmalarına engel olmaktadır; fakat yaz tatilinde boğuşmak zorunda oldukları dersler ve sınavlar yoktur.

Bilindiği gibi kitap okumanın öğrenciler için büyük faydaları vardır. Sadece sınavlarda yüksek puan almayı hedefleyenlerin bile bol bol okuması şarttır. Zira günümüz eğitim-öğretim sistemi ezbercilikten, bilgiden uzaktır. Ezberlemekten çok, bilineni yorumlamaya yöneliktir. Bu da olaylara geniş pencereden bakmayı gerektirir ki bunu okuma sayesinde maksimum seviyede yapabiliriz.

Farklı sınıf seviyesindeki öğrencilerin farklı kitaplar okuması da faydalarına olacaktır. 5. sınıf ve 6. sınıf öğrencileri için çocuk klasikleri tavsiye edilebilir. Hikaye kitapları, öykü kitapları veya dili ağır olmayan ince romanlar okunabilir.

7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri yavaş yavaş dünya klasiklerine başlayabilirler. Ancak bu dünya klasiklerinin de anlam ve dil bakımından çok yoğun veya ağır olmaması gerekir.

9. sınıf, 10. sınıf, 11. sınıf ve 12. sınıf öğrencileri de dünya klasiklerini okuyabileceği gibi, artık yavaş yavaş fikir-düşünce kitapları okumaları faydalı olacaktır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Adsız Cevapla

    Ben 3 günde 1 kitap bitiriyorum YGS'ye kadar böyle devam etsem günde 50 paragraf çözsemki mutlaka yapmayi dusunuyorum ciddi anlamda faydasini gorurmuyum yoksa daha mi fazla olmali ?

    1. ÜMRAN BİNGÖL Cevapla

      Kitap okuyan insanların konsantrasyon kabiliyeti okumayanlara oranla daha fazladır. Bu yüzden size yarar sağlayacaktır.

css.php