YGS mi Önemli LYS mi?

Bu sorunun cevabı, tamamen sizin tercih etmeyi düşündüğünüz bölüme göre değişmektedir. Neden mi? Çünkü her bölümün puan türü farklıdır. Örneğin bazı bölümler için sadece YGS puanı istenirken, bazı bölümler için LYS sınavlarına girme şartı da aranmaktadır. LYS’nin etkili olduğu bölümler için de değişiklik söz konusudur....

251 0

Bu sorunun cevabı, tamamen sizin tercih etmeyi düşündüğünüz bölüme göre değişmektedir. Neden mi? Çünkü her bölümün puan türü farklıdır. Örneğin bazı bölümler için sadece YGS puanı istenirken, bazı bölümler için LYS sınavlarına girme şartı da aranmaktadır. LYS’nin etkili olduğu bölümler için de değişiklik söz konusudur. Örneğin DİL-3 puan türü ile tercih edilen bölümler için LYS sadece %20 etkili iken, baka bir puan türü ile tercih edilen bölümler için YGS%40 etkili olmaktadır.

Bu nedenle önce hangi bölümleri tercih edeceğinizi iyice belirlemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra en çok hangi sınava veya derslere çalışmanız gerektiği konusunda kendinize bir hedef veya strateji belirleyebilirsiniz.

Kimi zaman LYS sınavlarına hiç girmenize bile gerek yoktur. Mesela tercihlerinizin tamamı 2 yıllık bölümlerden oluşacaksa, YGS sizin için yeterli olacaktır. İstisnaları bulunmak şartı ile genelllikle YGS %40, LYS ise %60 etkili olmaktadır. LYS’deki veya YGS’deki hangi derslerin daha etkili olduğu da aynı şekilde tercih edilecek bölüme göre değişmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php