Meslek Lisesi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Meslek lisesi öğrencilerinin öğretmen olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bilindiği gibi eskiden uygulanan katsayısı uygulaması artık yok. Dolayısı ile her okul veya alan mezunu; istediği üniversite bölümünü tercih etmekte serbesttir. Ancak bazı önemli hususları bilmekte de fayda vardır. Evet, meslek lisesi mezunları da istedikleri öğretmenlik...

443 0

Meslek lisesi öğrencilerinin öğretmen olmaması için hiçbir sebep yoktur. Bilindiği gibi eskiden uygulanan katsayısı uygulaması artık yok. Dolayısı ile her okul veya alan mezunu; istediği üniversite bölümünü tercih etmekte serbesttir.

Ancak bazı önemli hususları bilmekte de fayda vardır. Evet, meslek lisesi mezunları da istedikleri öğretmenlik bölümünü tercih edebilirler; ancak bunun da şartı var. Bilindiği gibi her üniversite bölümü için girilmesi ve gereken sınavlar ve alınması gereken puan türleri vardır. İşte meslek lisesi mezunları da hangi öğretmenlik bölümünü kazanmak istiyorlarsa o bölümün puan türünü öğrenmeleri ve puan türünü elde etmek için girilmesi gereken sınavlara girmesi ve tercih yapması gerekir.

Tüm öğretmenlik bölümleri için bu geçerlidir. Sayısal puan türü, eşit ağırlık puan türü ve sözel puan türü fark etmez. Aynı şey İngilizce öğretmenliği için de geçerlidir. Bir meslek lisesi öğrencisi YGS ve LYS-5 sınavlarına girip yeterli puanı aldığı takdirde İngilizce öğretmeni de olabilir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php