Öğretmenler Nasıl Tayin İster?

Merhaba sevgili öğretmenler ve öğretmen adayları. Merak edenler için öğretmen tayinlerinin nasıl yapıldığını açıkladık. Öğretmen tayinleri ile ilgili tüm detayları anlatmaya çalıştık. Ancak verdiğimiz bilgilere rağmen sormak istediğiniz sorular olursa, yorum bölümünü çekinmeden kullanıp sorularınızı sorabilirsiniz. Öğretmen tayinlerini birkaç başlıkta inceleyeceğiz. Sizler zaten kendi durumunuza...

256 0

Merhaba sevgili öğretmenler ve öğretmen adayları. Merak edenler için öğretmen tayinlerinin nasıl yapıldığını açıkladık. Öğretmen tayinleri ile ilgili tüm detayları anlatmaya çalıştık. Ancak verdiğimiz bilgilere rağmen sormak istediğiniz sorular olursa, yorum bölümünü çekinmeden kullanıp sorularınızı sorabilirsiniz. Öğretmen tayinlerini birkaç başlıkta inceleyeceğiz. Sizler zaten kendi durumunuza uygun olanı bulmuş olacaksınız. Öğretmen tayinleri yani yer değiştirmeleri birkaç farklı şekilde yapılabiliyor. Buyurun beraber inceleyelim:

1 – İlk Atama
İlk atama dediğimiz şey, üniversiteyi bitirip KPSS’de başarılı olan öğretmen adaylarının, KPSS puanı ile tercih edip atanmasıdır. KPSS ile öğretmenlik görevine ilk defa başlamak İlk Atama olarak anılır.

2 – İl İçi İsteğe Göre Yer Değiştirme
Bir ilin merkezinde, köylerinde, ilçe veya ilçe köylerinde belli bir süre çalışmış olanlar, aynı ilde bulunan farklı bir okula tayin isteyebilirler. İl içindeki başka bir okula tayin isteyebilmeniz için, an itibariyle çalıştığınız okulda en az 3 sene çalışmış olmanız gerekir. (Şimdilik böyle, şartlar değişebilir.) Bu tayinler yapılırken hizmet puanı değerlendirilir ve hizmet puanı en yüksek olan kişinin tayini önce yapılır. Bu tayinler genellikle yazın yapılır.

3 – İl Dışı İsteğe Bağlı Yer Değiştirme
Bulunduğunuz ilde en az 3 sene görev yaptıysanız, il dışındaki okullara tayin talebinde bulunabilirsiniz. Bu atamalar da genellikle yaz aylarında yapılır. İl içi tayinde olduğu gibi yine hizmet puanı dikkate alınır. Hizmet puanının eşitliği söz konusu olursa da hizmet süresine bakılır.

4 – Eş Durumu Özrü Ataması (Eş Özrü Tayini – Özür Grubu Atamaları)
Eşi devlet memuru olan; yahut eşi özel sektörde çalışıp da belirlenen gün sayısı kadar sigortası bulunan öğretmenler, eşlerinin bulundukları ile bağlı okullara tayin isteyebilirler. Eş durumu ataması, aynı ildeki farklı ilçeler arasında da yapılmaktadır ve yine hizmet puanı esas alınmaktadır.

5 – Sağlık Durumu Özrü Ataması
Öğretmenin bakmakla yükümlü olduğu birinci dereceden bir akrabası varsa, öğretmen onun bulunduğu yere sağlık özründen tayin isteyebilir. Ancak bunların raporla sunulması gerekir.

6 – Zorunlu Hizmet Tayini
Öğretmenler belli bir süre içerisinde şark görevi olarak da bilinen zorunlu hizmetlerini tamamlamadıysa, vakit dolduğunda kendisine zorunlu hizmet bölgelerindeki okullar açılır ve öğretmenler tercihte bulunarak bu okullardan birine tayin edilirler.
”öğretmen tayinleri nasıl yapılır, öğretmenler nasıl yer değiştirir, ne zaman tayin isteyebilirler”

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php