AÖF Sınavsız İkinci Üniversite Hakkında Bilgi

Üniversite okumakta olan veya herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmuş olanlar, Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite hakkında bilgi sahibidir. ancak lisede okuyanlar ve yeni mezun olmuş üniversite adaylarının çoğunun bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığını gördük. Merak edenler için açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedik. Peki,...

266 0

Üniversite okumakta olan veya herhangi bir üniversite bölümünden mezun olmuş olanlar, Anadolu Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite hakkında bilgi sahibidir. ancak lisede okuyanlar ve yeni mezun olmuş üniversite adaylarının çoğunun bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığını gördük. Merak edenler için açıklayıcı bir yazı hazırlamak istedik. Peki, bu AÖF ikinci üniversite nedir, ne işe yarar?

AÖF İkinci Üniversite Nedir?
Anadolu Üniversitesinin, herhangi bir üniversite bölümü okuyan veya mezun olmuş olan kişilerin (2 veya 4 yıllık bölüm fark etmez) ikinci bir üniversite mezunu olmasını sağlamak için uyguladığı sistemdir.

Anadolu Üniversitesi ikinci üniversiteye, herhangi bir bölüm okuyan veya bölümden mezun olmuş olan herkes başvuru yapabilir. Kayıt yapmak için girilmesi gereken herhangi bir sınav yoktur. Sadece gerekli belgelerinizi hazırlayarak ve harç parasını yatırarak kayıt yapabilirsiniz. Harç parası 250-300 lira civarındadır ve her dönem ödenmektedir.

İkinci üniversite kapsamında kayıt yapılabilecek hem 2 yıllık hem de dört yıllık bölümler bulunmaktadır. Hangisini tercih edeceğiniz tamamen sizin tercihinize bağlıdır. AÖF ikinci üniversite dahilinde Türk dili ve Edebiyatı, Tarih, sosyoloji, Felsefe gibi dört yıllık bölümler de bulunmaktadır.

Herhangi bir bölüme kayıt yaptıktan sonra örgün olarak okuduğunuz üniversiteyi bırakma şansınız da var. Örneğin diyelim ki siz üniversite tercihlerinde işinize yaramayacak 2 yıllık bir bölüm kazandınız ve pişman oldunuz. Kaydınızı da yaptınız. Daha sonra ikinci üniversiteye kayıt yaptınız. İşte böyle bir durumda, üniversite tercihi yaparak kazandığınız bölüme devam etmek zorunda değilsiniz.

Devam Zorunluluğu Var mı?
AÖF bölümlerinde devam zorunluluğu yoktur. Sadece her dönem yapılan vize ve final sınavlarına girersiniz. AÖF bürolarından aldığınız ders kitaplarına çalışarak sınavlarınızı geçersiniz. Ancak bazı bölümlerde zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır. Bu bölümlerden herhangi birine kayıt yaparsanız staj yapmak zorunda kalırsınız.

Mezun Olmak Zor mu?
AÖF ikinci üniversite sınavları merkezi olarak yapılmakta olup, sorular çoktan seçmeli şeklindedir. Az da olsa çalışan birinin sınavları geçmesi kolay olmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda çıkan soruları çözenler sınavları daha kolay bir şekilde geçmektedir. Çünkü çoğu sınavda aynı veya benzer sorular da sorulmaktadır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php