Üniversite Sınavını Kazanmak İçin Ne Yaptınız?

Özellikle LYS sonuçlarının açıklandığı ve üniversite tercihlerinin yapılacağı bu günlerde, her üniversite adayının kendisine samimi bir şekilde sorması gereken bir soru: ”Üniversite sınavını kazanmayı gerçekten istedim mi, bunun için yeterince çaba sarf ettim mi?” Evet, değerli üniversite adayları. Her sene olduğu gibi, bu sene de...

218 4

Özellikle LYS sonuçlarının açıklandığı ve üniversite tercihlerinin yapılacağı bu günlerde, her üniversite adayının kendisine samimi bir şekilde sorması gereken bir soru: ”Üniversite sınavını kazanmayı gerçekten istedim mi, bunun için yeterince çaba sarf ettim mi?”

Evet, değerli üniversite adayları. Her sene olduğu gibi, bu sene de milyonların arasında ilk sıralara girenler herhangi bir bölüme yerleşebilecek; ancak diğer büyük kesim ya hayallerinden vazgeçecek ya da yeni hayallere yelken açacak.

Hayallerini sona erdirenlere bir şey demiyorum; fakat yeni hayallere yelken açacak olanlar, her şeyden önce kendilerini sorgulamalıdır. Ya da ben sorgulayayım. Lise yıllarınızı veya sonrasında geçirdiğiniz hazırlık evresini verimli geçirdiniz mi? Şayet ilk girişiniz değilse ve yine başarısız olduysanız, ilk senenizden hiç ders aldınız mı? Lan geçen sene şu şu sebeplerden kazanamadım, bu sene tüm o hatalarımı düzelteyim dediniz mi? Gerçekten yeteri kadar ve verimli çalıştınız mı?

Öncelikle sorduğum son soruya açıklık getirmek istiyorum. Birçok öğrenciye ”Yeterince çalıştın mı?” sorusunu yönelttiğimde ”Evet, hocam çok çalıştım; ama olmadı.” yanıtını alıyorum. ”Peki, ne kadar çalıştın?”, ”Hocam vallahi neredeyse her gün bir iki saat çalıştım.”

Bre gafil, sen bir iki saatlik çalışmaya çalışma mı diyorsun. Haa, süper zekaya sahipsen, Allah’ın yarattığı ender üstün zekalılardan birisi ise bilemem. Ama günümüz üniversitesi sınavını, günde sadece bir iki saat çalışarak kazanacak kaç kişi var?

Bakın gençler, sözlerim öğüt alacak kişiler içindir. Belki bilmiyorsunuzdur, anlatayım. Üniversite sınavı gibi önemli bir sınavı günde bir iki saat çalışarak kazanamazsınız. Eskiden olsa belki bu kadarlık bir çalışma ile rahatlıkla kazanırdınız. Ancak sınava artık 2 milyonun üstünde insan giriyor. Ve bu 2 milyon insanın birçoğu, uyanmış, her şeyin farkına varmış, çak çalışmadan kazanamayacağını anlamış.

Benden söylemesi, elin oğlu günde iki üç saatlik çalışmaya çalışma bile demiyor. Sadece üç saat çalıştığında ”Zamanım heba oldu” deyip hüngür hüngür ağlıyor.

O zaman ne yapacaksınız? Siz de çok çalışacaksınız. Kendinizi bu sınav sürecinde at gibi göreceksiniz. Hızlı koşan yarışı kazanır. Bakın, at yarışlarında sadece dereceye girenler kazanır. 2 küsur milyon kişinin yarıştığı bu sınavda gereken yüzdelik dilime girmedikten sonra kaç kişiyi geçtiğiniz çok daha mühim değil.

Evet, 2-3 saatlik bir çalışma ile hiç çalışmayanları ve az çalışanları geçebilirsiniz; fakat günde sekiz saat çalışan birine yetişemezsiniz. O zaman, ne olur? İstediğiniz bölümü de kazanamazsınız.

Gerçekten başarılı olmak, bu sınavı kazanmak istiyorsanız, bir yıllığına da olsa insan olduğunuzu unutun. Facebook’u, telefonu, arkadaşlarınızı, hatta sevgilinizi unutun. Merak etmeyin, sınavı kazandığınızda tüm bunlar size tekrar kendiliğinden gelecektir. Şimdi haydi kalk ve dakika kaybetmeden çalışmaya başla. Yaz tatili, bunaltıcı sıcaklar, dostlar, kızlar, şunlar bunlar demeyi bırak ve harekete geç.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

4 comments

 1. Adsız Cevapla

  boşuna çalışmışız bu ülkede üniversite bir aldatmaca eğer içinizde bir girişimci ruh bulunmuyorsa şimdiden bir meslek edinmenizi ve ya sevdiğiniz işlerler meşgul olmanız daha mantıklı bir tercih olacaktır

  1. Adsız Cevapla

   çalışmalarınızın karşılığını alacağınızı ümit ederim…

 2. Adsız Cevapla

  Denememde 52 net yapıyorum Paremedik için en az kqç net arttırmalıyım İzmir 9 Eylül üniversitesini istiyorum

  1. Adsız Cevapla

   Buna kesin bir bilgi vermek mümkün değil alanınızla ilgili olanlardan yeterince yüksek bir net almanız gerek.

css.php