İşletme Mezunları Nasıl Öğretmen Olur?

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından, hangi bölüm mezunlarının hangi alanlara öğretmen olarak atanabileceği bir kararla düzenlenmiştir. Bu karara göre İşletme bölümü mezunları da öğretmen olabilmektedir. Peki, işletme mezunları öğretmen olmak için nasıl bir yol izlemeli, hangi aşamalardan geçmelidir? İşletme...

3074 17

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından, hangi bölüm mezunlarının hangi alanlara öğretmen olarak atanabileceği bir kararla düzenlenmiştir. Bu karara göre İşletme bölümü mezunları da öğretmen olabilmektedir. Peki, işletme mezunları öğretmen olmak için nasıl bir yol izlemeli, hangi aşamalardan geçmelidir?

İşletme Mezunlarının Atanabileceği Öğretmenlik Alanları
TTK’nin Şubat 2014 tarihli kararına göre (bu karar hala geçerliğini korumaktadır) İşletme bölümünden mezun olanlar iki farklı öğretmenlik alanına atanabilmektedir. Bu alanlar Muhasebe ve Finansman Alanı ile Pazarlama ve Perakende Alanıdır.

Pedagojik Formasyon Almak Zorunlu
İşletme bölümü mezunu olup da öğretmen olmayı hayal edenlerin yapması gereken ilk şey öğretmenlik meslek dersleri veya eğitim bilimleri dersleri olarak da anılan pedagojik formasyon belgesini almaktır. Zaman zaman YÖK’ün kararı ile üniversiteler bireysel duyuruya çıkmakta ve çeşitli bölüm mezunlarına formasyon vermektedir. Ancak formasyon almak isteyen herkes formasyon alamamaktadır. Her üniversite, çeşitli bölümlere sınırlı kontenjan ayırmaktadır. Bu kontenjana dahil olabilmek için üniversite mezuniyet notu dikkate alınmaktadır. Bu nedenle mezuniyet notu önemli olmaktadır.

KPSS
Mezunlar, alanları ile ilgili pedagojik formasyon belgesini aldıktan sonra KPSS oturumlarına katılarak yeterli puanı almak zorundadır. Bu KPSS oturumları, İşletme mezunları için Cumartesi Sabah oturumu ve Cumartesi öğleden sonra oturumudur. Yani ayrıca Eğitim Bilimleri sınavına da girmeleri gerekir. KPSS’ye girip de KPSS10 puan türünde yeterli puanı alanlar, MEB’e öğretmen olarak atanırlar. 2015 Eylül’de yapılan öğretmenlik atamasında taban puanlar İşletme mezunları için 69’a inmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

17 comments

 1. HATİCE FİDANOĞLU Cevapla

  bu haber doğru mu işletme mezunuyum formasyon alırsam öğretmen olabilirmiyim konuyla ilgili kesin bilğiyi nerden alabilirim lütfen bilgilendirirmisiniz.

  1. ridvanozkan Cevapla

   Kesin bilgiyi bu yazıdan alabilirsiniz, haber doğru. Formasyon alıp, KPSS'den de yeterli puanı alabilirseniz, öğretmen olmak için önünüzde hiçbir engel yok.

   1. tubican tubi Cevapla

    Kesin bilgiyi bu yazıdan alabilirsiniz demiştiniz.o linki bulamadım.yardımcı olur musunuz

   2. tubican tubi Cevapla

    Rıdvan bey isletme mezunuyum .formasyonum yok nerden alacağımı bilmiyorum.yardımcı olur musunuz.nerden takip etmem gerek.

   3. tubican tubi Cevapla

    Rıdvan bey isletme mezunuyum .formasyonum yok nerden alacağımı bilmiyorum.yardımcı olur musunuz.nerden takip etmem gerek.

 2. HATİCE FİDANOĞLU Cevapla

  formasyon alma hakkı tanınalı çok olmuştu ama atamamız yapılmıyordu o yüzden haber doğrumu diye merak ettim öğretmen olarak atanma hakkımız var mı varsa hangi branşta atama yapılıyor? onca emeğim boşa gitti işletme okuyarak öğretmen olmak içinde vereceğim emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. ridvanozkan Cevapla

   Yazıda hangi branşlarda atandığınız yazıyor zaten hocam. Muhasebe ve Finansman branşı ile Pazarlama ve Perakende branşı…

 3. eren dada Cevapla

  işletme mezunuyum tezsiz yüksek lisans coğrafya bölümünü bitirdim bu yeterlimi acaba öğretmenlik için

  1. abdullahaktas Cevapla

   Formasyon eğitimi almadan bölüm öğrencilerine öğretmenlik verilmiyor bu durumun yüksek lisans içinde aynı olacağını tahmin ediyorum.

 4. Adsız Cevapla

  Peki isletme mezunları 2.öncelik oluyr diye biliyrm formasyon alsak bile oda kalktimi ne durumda bilgisi olan var mi

 5. hazan mevsimi Cevapla

  Peki biz isletme mezunlari formasyon alsak bile 2.önceligiz oda kalkti mi bilgisi olan var mi

  1. abdullahaktas Cevapla

   Formasyon eğitimleri dönemlik açıklanabiliyor iyi takip etmeniz gerekiyor.

   1. Unknown Cevapla

    eğitim değil arkadaşın söylemek istediği formasyon alsan da öncelik muhasebe ve finansman öğretmeliğine ve işletme öğretmenliğine verilmiyormu

 6. Unknown Cevapla

  Ben işletme mezunuyum ve diyelim KPSS iyi geçti ve buna rağmen ikinci öncelik durumu var hocam bu konuda bizi biraz aydınlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler

 7. Emine Ergin Cevapla

  Ben işletme mezunuyum ve diyelim KPSS iyi geçti ve buna rağmen ikinci öncelik durumu var hocam bu konuda bizi biraz aydınlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler

 8. Unknown Cevapla

  Ben isletme okuyunca Öğretmen olabilirim hic bi skinti yok yani

 9. Can Yilmaz Cevapla

  Ben isletme okuyunca Öğretmen olabilirim hic bi skinti yok yani

css.php