Fiilimsiye Bağlı Kelime ve Kelime Grupları Konu Anlatımı

PAYLAŞ:

8. sınıfta işlenen fiilimsiler konusu dahilindeki ''Fiilimsiye Bağlı Kelime ve Kelime Grupları'' konusu da TEOG açısından büyük önem arz etmektedir. Aslında, bu konunun 8. sınıf düzeyindeki öğrencilere anlatılması biraz zor olmaktadır. Bu konuyu anlamak için dil bilgisinin neredeyse tüm konularına hakim olmak gerekir. Ancak ne yazık ki öğrencilerimiz, bir önceki sene veya senelerde öğrendiklerinin çok azını hatırlarlar. Bu yüzden böyle karmaşık görünen bir konuyu anlamaları da biraz zorlaşır.

FİİLİMSİYE BAĞLI SÖZCÜK VE SÖZCÜK GRUPLARI

Kural 1: Daha önceki anlatımları hatırlarsanız hep şunu söylüyorduk. Kelime grupları birbirinden ayrılamaz. Örneğin isim tamlamalarını oluşturan veya sıfat tamlamalarını oluşturan sözcükleri birbirinden asla ayıramazsınız. İşte bir cümledeki fiilimsiye bağlı kelime veya kelime gruplarını bulurken de bu kurala dikkat edeceğiz.

ÖRNEKLER
Cümle: ''Bahçemizin etrafında yıkılmış duvarlar vardı.''
Yukarıdaki cümlede geçen ''yıkılmış'' sözcüğü bir fiilimsidir. Sıfat-fiil grubuna girer ve cümlede sıfat görevinde kullanılmıştır. Hatırlarsanız, sıfat ve sıfatın nitelediği veya belirttiği ismin altını çizip, bu gruba sıfat tamlaması diyorduk. İşte, bu cümlede de ''yıkılmış duvarlar'' söz grubu, bir sıfat tamlamasıdır. Bu iki sözcüğü birbirinden ayıramayız. Dolayısı ile bu cümlede fiilimsiye bağlı olan kelime ''duvarlar'' kelimesidir.

Cümle: ''Adamın yürüyüşünü hiç beğenmedim.''
Yukarıdaki cümlede geçen ''yürüyüş'' kelimesi bir fiilimsidir. İsim-fiil grubuna girer ve cümlede isim görevinde kullanılmıştır. ''Adamın'' sözcüğü ile beraber bir isim tamlaması oluşturmuştur. İsim tamlamalarını oluşturan tamlayan ve tamlananı da birbirinden ayırmak mümkün değildir. Dolayısı ile ''yürüyüşünü'' fiilimsisine bağlı olan kelime ''adamın'' kelimesidir.

Kural 2: Aslında bu konunun, cümlenin ögeleri öğrenildikten sonra anlatılması çok daha yararlıdır. Ancak maalesef 8. sınıf planına göre, bu konu cümlenin ögelerinden önce gelmektedir. Fiilimsiye bağlı kelime veya kelime grubunu bulmak için fiilimsinin hangi öge görevinde kullanıldığını bulmamız gerekir. Fiilimsi ile beraber aynı ögeyi oluşturan diğer kelimeler de fiilimsiye bağlı kelime grupları olarak kabul edilir.

ÖRNEKLER
Cümle: Bugün yürürken aklıma çok farklı düşünceler geldi.
Yukarıdaki cümlede ''Ne zaman'' sorusunun cevabı ''bugün yürürken''dir. Bu kelime grubu cümlede zarf tümleci görevinde kullanılmıştır. Yeni ''yürürken'' fiilimsisine bağlı olan kelime ''bugün'' kelimesidir.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 1
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Fiilimsiye Bağlı Kelime ve Kelime Grupları Konu Anlatımı
Fiilimsiye Bağlı Kelime ve Kelime Grupları Konu Anlatımı
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2015/11/fiilimsiye-bagl-kelime-ve-kelime.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2015/11/fiilimsiye-bagl-kelime-ve-kelime.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için