YGS 2 Yıllık Barajı Kaç?

Bilindiği gibi şimdiye kadar YGS barajı, ön lisans (2 yıllık bölümler) bölümleri için 140’tı. Ancak 2016 yılından itibaren alınan bir kararla, bu 140 baraj puanının 150’ye çıkarılmasına karar verildi. Artık üniversite adayları herhangi bir 2 yıllık bölümü tercih edebilmek için YGS’den en az 150 puan...

215 0

Bilindiği gibi şimdiye kadar YGS barajı, ön lisans (2 yıllık bölümler) bölümleri için 140’tı. Ancak 2016 yılından itibaren alınan bir kararla, bu 140 baraj puanının 150’ye çıkarılmasına karar verildi. Artık üniversite adayları herhangi bir 2 yıllık bölümü tercih edebilmek için YGS’den en az 150 puan almak zorunda.

180 puan olan lisans (4+ yıllık) bölümleri barajında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Öğrenciler istedikleri 4 yıllık bir üniversite bölümünü tercih edebilmek için 180 ve üstü puan almalıdır.

Peki, 2 yıllık baraj puanının yükselmesi iyi mi oldu yoksa kötü mü? Bu sorunun cevabını vermek için olaya iki farklı pencereden bakmak gerekir. Üniversite adayları açısından bakıldığında elbette ki baraj puanının yükselmesi olumsuz bir gelişmedir. Zira bu baraj puanını alamayan hiçbir öğrenci, tercih bile yapamayacaktır.

Öte yandan, eğitimin kalitesi için böyle bir uygulama son derece olumludur. Ön lisans bölümlerine daha seçkin öğrencilerin yerleşmesi açısından son derece yararlıdır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php