Borç Yiğidin Kamçısıdır Ne Demek?

Borç Yiğidin Kamçısıdır Atasözünün Anlamı Anlamı: Borcu olan bir insan, o borcu ödemek için daha çok çalışır, ne iş olursa yapar. Örneğin atı kamçılarsanız at daha hızlı koşar. İşte aynı şekilde, özünde yiğitlik olan bir insan, borca girdi mi daha fazla çalışma gereği duyar, böylece...

244 0

Borç Yiğidin Kamçısıdır Atasözünün Anlamı

Anlamı: Borcu olan bir insan, o borcu ödemek için daha çok çalışır, ne iş olursa yapar. Örneğin atı kamçılarsanız at daha hızlı koşar. İşte aynı şekilde, özünde yiğitlik olan bir insan, borca girdi mi daha fazla çalışma gereği duyar, böylece daha fazla kazanç sağlamış olur.

Güzel ve anlamlı ata sözlerimizden bir tanesi de ”Borç, yiğidin kamçısıdır.” sözüdür. Bu sözü günlük hayatımızda kullanmakla birlikte, tam olarak ne anlama geldiğini belki de çoğumuz bilmeyiz. atasözünün anlamını yukarıda verdik, ama isterseniz bunu bir kompozisyon niteliğinde açalım biraz.

Borcu olmayan bir insan, çoğu defa kazandığı ile yetinir. Yer, içer, ihtiyaçlarını karşılar ama bir birikim yapma derdinde değildir. Örneğin yıllarca kirada oturur ama ev alma derdinde değildir. Yahut istese de para biriktirmeyi başaramaz.

Fakat borç harcın altına girerek de ev aldığında, bu borcu ödemek zorundadır. İstese de istemese de ya daha fazla çalışıp biriktirir ya da boğazdan keserek biriktirmeye çalışır. Ne şekilde olursa olsun, bir şekilde para biriktirmeyi başarır.

Bu nedenle atalarımız borcu, yiğidin kamçısı olarak görmüştür. Gerçekten de doğrudur.Etrafınızda yıllarca hiçbir birikim yapmamış insanlar görürsünüz. Çünkü onları kamçılayan bir şey yoktur ortada. Oysa şartları zorlasalar, cesaret edip biraz harç borca girseler Allah onlara bir kapı gösterecektir elbette.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php