Oluş Fiilleri Örnekleri

PAYLAŞ:

Bilindiği gibi fiiller üç grupta incelenir. Bunlar, İş (kılış) fiilleri, durum fiilleri ve oluş fiilleridir. Bu yazımızda sadece oluş fiillerinden bahsedecek ve oluş fillerine cümle halinde örnekler vermeye çalışacağız.

Oluş fiillerinin en belirgin özellikleri, ''neyi, kimi'' sorularına cevap vermemeleri ve bu eylemlerin doğada kendiliğinden gerçekleşmesidir. Daha açık bir ifade ile, oluş fiillerini bizler gerçekleştirmeyiz. Onlar, kendiliğinden gerçekleşir ve daima bir değişim bildirirler. Yani bir halden başka hale geçiş söz konusudur. Örneğin ''Kayısı ağacının yaprakları sarardı.'' cümlesinde geçen ''sarardı'' fiili, oluş fiillerine örnektir.

Dikkat edilirse, sararma eylemini kimse gerçekleştirmiyor. Doğada kendiliğinden gerçekleşiyor. Ve bir değişim söz konusu. Yani yapraklar daha önce yeşil iken zamanla sarıya dönüşmeye başlıyorlar. Aynı zamanda ''neyi, kimi'' sorularına da cevap vermiyor.

Önemli Uyarı
Burada bahsi geçen ''neyi, kimi'' soruları birçok öğrencinin kafasını karıştırmaktadır. Örneğin ''neyi sarardı'' sorusunu sorduğumuzda birçok öğrenci ''yaprakları sarardı'' cevabını vermekte ve yanılmaktadır. Aslında bu öğrencilerin verdiği cevap ''neyi sarardı?'' sorusunun değil ''nesi sarardı'' sorusunun cevabıdır. Anlayacağınız ''neyi?'' ile ''nesi?'' farklı sorulardır. Birincisindeki ''-i'' isim hal eki iken, ikincisindeki ''-i'' iyelik ekidir. Bizim işimiz ise iyelik eki ile değil, isim hal eki iledir.

Oluş Fiiline Cümle Halindeki Örnekler
-Kuaföre gitmeyeli saçlarım bayağı uzamış.
-Dedemin tüm dişleri çürümüş.
-Ali'nin korkudan benzi sararmış.
-Bebek cereynda kalınca hastalanmış.
-Tüm hastalarımız hızla iyileşiyor.
-Ekmeği buzdolabında saklamazsan çabuk bayatlar.
-Sakın o peynirleri yeme; çünkü hepsi küflenmiş.
-Bidondaki pekmez bozulmuş.
-Maşallah, kızının boyu iyice uzamış.

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Oluş Fiilleri Örnekleri
Oluş Fiilleri Örnekleri
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/02/olus-fiilleri-ornekleri.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/02/olus-fiilleri-ornekleri.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için