Bel Kayması için Bisiklet Sürmek

Merhaba değerli ziyaretçiler, bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre kuvvetle muhtemeldir ki, bende olduğu gibi, sizde de bel kayması problemi var. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki ben ne bir doktorum ne de fizik tedavi uzmanı. Burada anlatacaklarım ve tavsiye edeceklerim tamamen şahsi görüş ve tecrübelerimden ibarettir....

302 2

Merhaba değerli ziyaretçiler, bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre kuvvetle muhtemeldir ki, bende olduğu gibi, sizde de bel kayması problemi var. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki ben ne bir doktorum ne de fizik tedavi uzmanı. Burada anlatacaklarım ve tavsiye edeceklerim tamamen şahsi görüş ve tecrübelerimden ibarettir. Söyleyeceklerimin teşhis veya tedavi niteliği bulunmamaktadır; bu nedenle her ihtimale karşı doktorunuzla iletişime geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Bel Kayması ve Bisiklet

Evet, benim de uzun süredir bel kayması şikayetim var. Aslında bel ağrılarım başlayalı 2 yıl oldu; fakat bendeki vurdumduymazlık, ancak 2 sene sonra doktora gitmeme sebep oldu. Doktora gitmeden önce de zaten az çok tahmin ediyordum böyle bir rahatsızlığın çıkacağını.

Doktora gittim, gerekli tetkikler sonucunda ben de bel kayması ve bel fıtığı olduğunu öğrendim. Neredeyse her zaman olduğu gibi, doktor bana bazı bel egzersizleri verdi. 2-3 ay bunları yaptıktan sonra tekrar gel, işe yaramamışsa başka alternatifler düşünelim dedi. Maalesef bendeki hantallık ve düzensizlik, bu egzersizleri sadece 1 defa yapmama müsaade etti. Her gün salladım durdum. Bel ağrılarım, egzersiz yapmaktan daha hoş geldi bana 🙂

Sonra araştırdım, neler yapabilirim diye. Güzel bir alternatif buldum: Bisiklet sürmek. Zaten çocukluktan beri bisiklet sürememenin eksikliği vardı içimde. Hiç vakit kaybetmeden bir bisikletçinin yolunu tuttum. Orta halli bir bisiklete 800 lira baydım. Bu arada ben bir öğretmenim. Bisikletimi aldığımın hemen ertesi günü okula, yani işime bisikletle gitmeye karar verdim. Bu yazıyı yazarken, 3 haftalık bir bisiklet geçmişim var; ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki bel ağrılarımdan %90’lık bir oranda kurtuldum.

Bu sitenin de bana ait olduğunu farz ettiğinizde, muhtemelen zamanımın çoğunu sandalyede oturarark geçirdiğimi tahmin edebilirsiniz. Evet, daha önce bu sandalyeye oturup yazı yazmak işkence gibiydi. Bir o yana, bir bu yana, bir geriye, bir ileriye kıvrılıp duruyordum. Şimdi ise maşallahım var. Saatlerce otursam da bel ağrısı şikayetim yok artık.

Diyeceğim odur ki, sizin de bel ağrılarınız varsa ve benim gibi bel egzersizi yapma özürlüsüyseniz, bisiklet sizin için harika bir çözüm olabilir. Bu arada şunu da söyleyeyim. Bisiklet sürmeye başlayarak hem bel ağrılarımdan büyük oranda kurtuldum, hem arabaya sürekli yakıt yetiştirmekten. Ayrıca bedenime yaptığım bu sağlık zekatı da cabası. Çevre kirliliğini önlemiş olmaktan bahsetmiyorum bile. Umarım sizin de ağrılarınız bir an önce sona erer.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Erdi Ünverdi Cevapla

    hocam merhabalar
    Bende de bel kayması var ve psikolojim inanılmaz bozuk.Bu yazınız piskolojimi düzeltmeye bir umut oldu.Çünkü spor ve bisiklet bağımlısıyım .Hocam ne tür bisiklet kullanıyosunuz.Yani bisikletinizin türü şekil nasıl? Açıklayıcı bir şekilde söyler misiniz?

    1. ridvanozkan Cevapla

      Merhaba Erdi Bey, yorumunuz yayınlandı. Mail ile zaten gerekli bilgileri verdim. Tekrar geçmiş olsun.

css.php