İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Hakkında Bilgi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgiler edinecek ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de İç Mimarlık ve Çevre...

4911 2

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgiler edinecek ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı İş İmkanları Hakkında Bilgi

Program mezunları, özel ve kamu kuruluşlarında `İç mimar ve Çevre Tasarımcısı olarak çalışabilirler. Ki özel bürolarını açabilirler. Eğitim ve araştırma kurumlarında akademisyen olarak çalışma imkanlarına sahiptirler. Yeni tasarlanmış her tür binanın iç mekan düzenlemesinden, mevcut binaların iç mekan yenileme proje, tasarım ve uygulama aşamalarında etkin rol alırlar. Donatı tasarımlarından, yakın çevre düzenlemelerine kadar geniş bir ala çalışma imkanına sahiptirler.

Bu bölümün mezunları özel ve kamu kuruluşlarında içmimar ve danışman olarak çalışabilirler. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile il ve ilçe belediyelerinde görev almaları mümkündür. Özel şirketlerde bir tasarımcı grubun üyesi ya da yöneticisi olabilirler. Her türlü iç mekân (konut, restaurant, alışveriş merkezi, hastane, okul, yat, karavan, vb.) düzenlemesinden fuar standları ve mobilya tasarımına dek sayısız alanda iş yapabilirler. Bir kuruluşa bağlı olmayı tercih etmeyenler, kendi özel ofislerini açarak bağımsız olarak da çalışabilirler. Buna ek olarak, her türlü tasarım disiplininde (sinema/televizyon, performans sanatları, kostüm/dekor, ışıklandırma, sanat yönetmenliği, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, restorasyon, vb.) kendilerini geliştirebilirler. Moda sektöründe fotoğraf sanatçısı olarak çalışan, güzel sanatlar alanında enstalasyon çalışmaları yapan, New York’ta başarılı çalışmalara imza atarak sanat yönetmeni olarak çalışan, mobilya sektöründe uzmanlaşan, ve ışık ve sahne tasarımcısı gibi içmimarlar buna örnek olarak verilebilir

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi

Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000-3500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü, İç Mimarlık ile karıştırılmamalıdır. İkisi farklı bölümlerdir. Bu bölüm birçok üniversitede okutulmaktadır. Bölümü kazanabilmek için TM-1 puan türünden yeterli puanı almalısınız.

Üniversitelerde genellikle birinci senede tasarım metotları, mekan kavramı ve analizi, iç mimari anlatım-iletim tekniklerine giriş yapılırken, ikinci yıldan itibaren yapı bilgisi, taşıyıcı sitem bilgisi, malzeme bilgisi, akustik, aydınlatma ve çevre tasarımı gibi derslerle kuramsal bilgilere ağırlık verilmektedir. Üçüncü sınıftan itibaren, restorasyon, tesisat-havalırma, donatı tasarımı ve çevre tasarımı konusunda uygulamalı çalışmalar önemli yer tutmaktadır. Son yılda ise öğrenilen kuramsal bilgilerin pratiğe dönüştürüldüğü bitirme projesi çalıştırılırken, engellilere tasarım, rölöve, iş hukuku ve yapı keşfi hakkında bilgi verilecektir.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ileİlgili Yorumlar

Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Mehmet Ali Kopuz Cevapla

    Çevrenizde bu bölümü okuyan veya bu bölümün mesleğini yapan varsa burda bize bilgi verebilir mi özle sektörde mi calisiyo yoksa devlettemi bağımsız mi ne kadar maaş aliyo

    1. abdullahaktas Cevapla

      Maaş konusu devlette mühendis maaşları aynı yani 3 300 lira civarı bir maaşınız var. Özel sektör tecrübenize göre 2 binden yukarı doğu gidiyor. Belediyelerde de iş imkanı bulmanız muhtemel.

css.php