İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

İlahiyat Fakültesi hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, İlahiyat Fakültesi hakkında bilgiler edinecek ve İlahiyat Fakültesi bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de İlahiyat Fakültesi hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

İlahiyat Fakültesi İş İmkanları Hakkında Bilgi İlahiyat Fakültesi İş Olanakları Hakkında Bilgi
İlahiyat programını bitirenlere “İlahiyatçı” unvanı verilir. Mezunlar, Din Kültürü  Ahlak Bilgisi  Öğretmeni, Müftü, Vaiz olarak görev yaptıkları gibi, İmam Hatip okullarında meslek derslerine de girebilmektedirler. Mezunların bir bölümü, Diyanet işleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadır.
Orta düzeyde bir gelirle iş bulma olanakları vardır. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda İmam Hatip okulları açılması ile mezunlara öğretmen olma olanağı sağlanmıştır. Bu konuda yetişmiş elemana her zaman gereksinim duyulacaktır.

4 Yıllık İlahiyat İş Olanakları
Öğrenimlerini başarı ile bitirenler görev yerlerine göre “Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni”, “Müftü” veya “Vaiz” olarak çalışırlar. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olanlar ortaokul, lise ve denge okullarda, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini, imam hatip liselerinde meslek derslerini okuturlar. Müftü, bulunduğu il ya da ilçedeki ibadethanelerin yönetiminden sorumlu olup bunların müezzin, imam gibi din görevlisi gereksinmelerini saptar ve durumu Diyanet İşleri Başkanlığına bildirir; gereksinme duyulan din görevlilerinin atanması için girişimlerde bulunur; bölgesindeki din görevlilerinin çalışmalarını denetler; halkın dini konulardaki sorularını cevaplar; halka yararlı birleştirici konuşmalar yapar. Vaiz, camileri gezerek halka İslam dinini açıklayıcı konuşmalar yapar, yani vaaz verir.

Halen ilahiyat fakültesi mezunlarının önemli bir kısmı imam hatip okullarında meslek dersleri ve orta dereceli okullarda din ve ahlak dersleri öğretmeni olarak görev almakta, bir kısmı müftü ya da vaiz olarak çalışmakta, küçük bir kısmı da ya Diyanet İşleri Başkanlığında ya da fakülte ve yüksekokullarda öğretim ve araştırma alanında çalışmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde çok sayıda imam hatip okulları açılması, ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmen olma olanağı sağlamıştır. Ancak, müftü veya vaiz olarak çalışma alanının sınırlı olduğu söylenebilir.

İlahiyat Fakültesi iş bulma imkanı, İlahiyat Fakültesi iş olanakları hakkında bilgi, İlahiyat Fakültesi mezunları ne iş yapar, İlahiyat Fakültesi mezunları nerelerde çalışır, İlahiyat Fakültesi mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

İlahiyat Fakültesi Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2400-2500 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

İlahiyat Fakültesi mezunları ne kadar maaş alır, İlahiyat Fakültesi maaşı ne kadar, İlahiyat Fakültesi kazançları

İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
İlahiyat Fakültesi bölümü ülkemizin birçok üniversitesinde okutulmakta olan ve şu an için iş bulma imkanı geniş olan bir bölümdür. Bu bölüme YGS-4 puanı ile girebilirsiniz. Yani sadece İlahiyat Fakültesi tercih edecek bir öğrencinin YGS sınavına girmesi yeterlidir. Bu bölüm için ayrıca LYS sınavlarına girmeye gerek yoktur. İlahiyat bölümü bazı üniversitelerde İngilizce olarak verilmektedir. Hazırlık sınıfı olmayan bölümlerde eğitim süresi 4 yıl, hazırlık sınıfı olanlarda ise 5 yıldır.
İslam dinini incelemek ve öğrenmek için eğitim ve araştırma yapılır. Mezunlar önemli bir kısmı İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri yapabilecekleri gibi diğer bir kısmında, vaiz veya müftü olarak çalışabilmektedirler.
Programın Amacı: İlahiyat programının amacı başta İslam dini olmak üzere, çeşitli dinleri bilimsel yöntemlerle inceleyerek bilimsel tutumu benimsemiş ve geniş görüşlü aydın din adamı yetiştirmek için eğitim ve bu alanda araştırma yapmaktır.

İlahiyat Fakültesi Bölümü ile İlgili Yorumlar
Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de İlahiyat Fakültesi hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.


İlahiyat Fakültesi hakkında bilgi, İlahiyat Fakültesi bölümü ile ilgili bilgiler, İlahiyat Fakültesi bölümü hakkında herşey, İlahiyat Fakültesi mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, İlahiyat Fakültesi mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgi
İlahiyat Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/ilahiyat-fakultesi-bolumu-hakknda-bilgi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/ilahiyat-fakultesi-bolumu-hakknda-bilgi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için