Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

Maden Mühendisliği hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Maden Mühendisliği hakkında bilgiler edinecek ve Maden Mühendisliği bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Maden Mühendisliği hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Maden Mühendisliği İş İmkanları Hakkında Bilgi Maden Mühendisliği İş Olanakları Hakkında Bilgi
Maden Mühendisleri kamu ve özel sektörde görev yapmaktadır. Maden mühendisleri kamu sektöründe başta TKI, TTK, ETİ Maden, MTA ve TPAO olmak üzere DSİ, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Bayındırlık, Çimento fabrikaları ve Üniversitelerde; özel sektörde ise madencilik ve petrol şirketleri, zemin etüdü ve sondaj şirketleri ile değişik mühendislik şirketlerinde çalışmaktadırlar. Ayrıca, kendine ait özel iş alanları kurup fenni nezaretçilik ve proje planlama vb. işlerde çalışmaktadırlar.

Maden Mühendisliği İş Olanakları
Mezunlarımızın çalışma alanları başlıklar halinde, Kömür, metalik maden ve endüstriyel hammadde yataklarının çeşitli yöntemlerle (galeri, kuyu, sondaj, jeofizik gibi) aranması, Maden yataklarının teknik esaslar çerçevesinde, güvenli, ekonomik ve çevreye duyarlı bir şekilde işletilmesi ve zenginleştirilmesi, Çeşitli amaçlara yönelik yeraltı kazıları (ulaşım, depolama, sığınak gibi), İşletmelerde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının planlanması ve yönetimidir. Mezunlarımız, TKİ Genel Müdürlüğü, TTK Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri AŞ, DSİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Üniversite ve Yüksek Okullar, Seramik, cam ve çimento fabrikaları, Mermer ve doğaltaş ocağı işletmeleri, Maden arama, fizibilite ve değerlendirme çalışmaları, Tünel ve metro çalışmalarında istihdam edilmektedir. Mezunlarımız ayrıca madencilik ile ilgili her türlü faaliyette danışman ve teknik nezaretçi olarak görev alabilmektedir. 

Maden Mühendisliği iş bulma imkanı, Maden Mühendisliği iş olanakları hakkında bilgi, Maden Mühendisliği mezunları ne iş yapar, Maden Mühendisliği mezunları nerelerde çalışır, Maden Mühendisliği mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Maden Mühendisliği Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3100-3500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Maden Mühendisliği mezunları ne kadar maaş alır, Maden Mühendisliği maaşı ne kadar, Maden Mühendisliği kazançları

Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Maden mühendisliği bölümü, ülkemizdeki yaklaşık 20 üniversitede okutulmaktadır. Bütün üniversiteler, Maden Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını MF-4 puanı üzerinden yapmaktadır. Ülkemizin maden bakımından zengin bir bölgede yer aldığı için, bölüm mezunlarının iş bulma imkanı biraz daha geniştir. Bu bölümü kazanmak için YGS’ye, LYS-1 ve LYS-2’ye girilerek yeterli puan alınmalıdır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü, doğal kaynakların işletilmesi ve zenginleştirilmesi aşamalarında rol alabilecek, kaya mekaniği ve mermer teknolojisi ile ilgilenebilecek ve doğal olayları tanıyıp, nedenlerini araştırıp çözüm üretebilecek mühendisler yetiştirebilmek amacıyla bir müfredat yürütmektedir. Bu hedefe yönelik olarak oluşturulan ders müfredatı genel jeoloji, mineraloji-petrografi, maden yatakları, kaya mekaniği, madencilik metotları, maden havalandırma, cevher hazırlama ve zenginleştirme ve maden ekonomisi alanlarında dersler ile mühendislik etiği, bilgisayar uygulamaları, maden ve iş hukuku, işçi sağlığı ve iş güvenliği ve madencilik ve çevre gibi genel amaçlı dersler de içermektedir. Zorunlu derslere ilave olarak öğrencilere kendi tercihlerine göre seçebilme şansı sunulan seçmeli dersler, programa çok yönlü bir özellik katmıştır. Böylece, Maden Mühendisliği Bölümü, gerek bireysel ve gerekse gruplar halinde disiplinler arası çalışmalarla madencilik problemlerini tanımlayarak çözüm üretebilecek.

Maden Mühendisliği Bölümü ile İlgili Yorumlar
Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de Maden Mühendisliği hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.


Maden Mühendisliği hakkında bilgi, Maden Mühendisliği bölümü ile ilgili bilgiler, Maden Mühendisliği bölümü hakkında herşey, Maden Mühendisliği mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, Maden Mühendisliği mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/maden-muhendisligi-bolumu-hakknda-bilgi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/maden-muhendisligi-bolumu-hakknda-bilgi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için