Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hakkında bilgiler edinecek ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş İmkanları Hakkında Bilgi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş Olanakları Hakkında Bilgi
Mezunlar, okullarda, Rehberlik ve araştırma merkezlerinde ve dershanelerde Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman olarak görevalırlar. Başarı veya uyum sağlama konusunda güçlük çeken öğrencilerle ve aileleriyle görüşürler. Gözlem ya da çeşitli ölçme araçları kullanarak, öğrencilerin çeşitli özelliklerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kişilerin sorunlarının kaynağını anlamalarına ve çözüm yolu bulmalarına yardımcı olurlar. Ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara yönelirler. Bunun için bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verirler.

Mezunlar, resmi ve özel okullarda, dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında görev alabilmektedirler. İşletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerinde çalışabilecekleri gibi özel rehberlik danışman büroları ya da anaokulu açarak da hizmet verebilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı’ndan mezun olan öğrencilerimiz okullarda, özel kurum ve iş yerlerinde ve hatta kendi şahsi bürolarında temel rehberlik hizmetleri verebilmektedirler. RPD Programını başarı ile bitiren mezunlarımız meslek sınavlarında ve kendi bireysel girişimlerinde üstün başarı göstermektedirler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik İş Olanakları
PDR mezunları tüm eğitim kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel şirketlerin insan kaynakları departmanında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelerin psikolojik danışma birimlerinde, Adliye ve ASP Bakanlıkları görevlendirmelerinde çalışabilir. Üniversitede akademisyenlik yapabilir ve ilgili eğitimi almaları halinde kendi Aile Danışmanlık Merkezlerini kurabilirler.

PDR'ciler Ruh sağlığı tamamen yerinde ancak çeşitli sebeplerden ötürü( iflas, boşanma, ölüm, doğal afetler) bir takım duygusal sosyal problemi olan bireylerin sorunları yardımcı olurlar. Eğitim kurumlarında çalışmaları halinde ise danışanlarını mesleki, kişisel ve duygusal sorunlarına çözüm bulurlar

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik iş bulma imkanı, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik iş olanakları hakkında bilgi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları ne iş yapar, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları nerelerde çalışır, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları ne kadar maaş alır, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik maaşı ne kadar, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kazançları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bölümün temel amaç ve hedefi Rehberlik ve Psikolojik Danışma konusunda değişik çevrelerde hizmet verecek elemanlar yetiştirmektir. RPD lisans programından mezun olacak elemanların, kendilerini tanımaları, kendilerine değer vermeleri; karşısındakileri tanımaları ve onlara değer vermeleri; insanlarla daha iyi iletişim ve ilişki kurmaları ve sorunlarını çözme yeteneklerini geliştirmiş bireyler olmaları hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra, hızla gelişen günümüz koşullarında bireylerin çevrelerine daha kolay uyum sağlamaları ve kendi yetenek ve güçlerini ortaya koyabilmeleri; bireysel, sosyal ve duygusal olarak gelişmeleri; kendilerini geliştirebilmeleri için eğitsel program ve aktivitelere katılmaları ve potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmelerini sağlama konularında donanımlı olmaları amaçlanmaktadır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü ile İlgili Yorumlar
Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik hakkında bilgi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü ile ilgili bilgiler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü hakkında herşey, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Hakkında Bilgi
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/psikolojik-dansmanlk-ve-rehberlik.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/psikolojik-dansmanlk-ve-rehberlik.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için