Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında bilgiler edinecek ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İş İmkanları Hakkında Bilgi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İş Olanakları Hakkında Bilgi
PDR mezunları tüm eğitim kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel şirketlerin insan kaynakları departmanında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitekerin psikolojik danışma birimlerinde, Adliye ve ASP Bakanlıkları görevlendirmelerinde çalışabilir. Üniversitede akademisyenlik yapabilir ve ilgili eğitimi almaları halinde kendi Aile Danışmanlık Merkezlerini kurabilirler.

PDR'ciler Ruh sağlığı tamamen yerinde ancak çeşitli sebeplerden ötürü( iflas, boşanma, ölüm, doğal afetler) bir takım duygusal sosyal problemi olan bireylerin sorunları yardımcı olurlar. Eğitim kurumlarında çalışmaları halinde ise danışanlarını mesleki, kişisel ve duygusal sorunlarına çözüm bulurlar.

Rehberlik ve psikolojik danışma programı bitirenler okullarda Rehberlik ve Araştırma merkezinde ve dershanelerde “Rehberlik Öğretmeni” olarak görev alırlar Rehberlik öğretmeni başarısız veya uyum güçlüğü gösteren öğrencilerle veya onların aileleri ile görüşür; onların davranışlarını gözlemler, testler uygular ve sorunların kaynağını ortaya çıkarmaya çalışır, tüm öğrencilerin, yetenek ve ilgilerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olur; bunun için bireylere bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verir, ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara havale eder.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık İş Olanakları
Mezunlar, okullarda, Rehberlik ve araştırma merkezlerinde ve dershanelerde Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman olarak görev alırlar. Başarı veya uyum sağlama konusunda güçlük çeken öğrencilerle ve aileleriyle görüşürler. Gözlem ya da çeşitli ölçme araçları kullanarak, öğrencilerin çeşitli özelliklerini tanımalarına, ilgi ve yeteneklerine uygun programlara yönelmelerine ve sağlıklı bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kişilerin sorunlarının kaynağını anlamalarına ve çözüm yolu bulmalarına yardımcı olurlar. Ailelere çocuk eğitimi konusunda danışmanlık yapar, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileri ilgili kurumlara yönelirler. Bunun için bireysel olarak veya gruplar halinde psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti verirler.

Mezunlar, resmi ve özel okullarda, dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında görev alabilmektedirler. İşletmelerin insan kaynakları ve eğitim servislerinde çalışabilecekleri gibi özel rehberlik danışman büroları ya da anaokulu açarak da hizmet verebilirler.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık programını bitirenler resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev alabilirler. Sekiz yıllık eğitim uygulamasından sonra okullarda rehber öğretmenlere duyulan gereksinme artmıştır. Ayrıca bu alanda eğitim görenler özel sektörde , insan kaynakları birimlerinde görev alabilmektedirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık iş bulma imkanı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık iş olanakları hakkında bilgi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları ne iş yapar, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları nerelerde çalışır, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 3000 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları ne kadar maaş alır, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık maaşı ne kadar, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık kazançları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Rehberlik ve psikolojik danışma programlarının amacı, bireylerin gelişimlerini ve çevrelerine uyumlarını güçleştiren faktörleri ortadan kaldırarak, onlara en üst düzeyde gelişme ortamı sağlama; gizil güçlerini geliştirebilecekleri eğitim programlarına ve mesleklere yönelmelerine yardımcı olma konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü ile İlgili Yorumlar
Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.


Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hakkında bilgi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ile ilgili bilgiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü hakkında herşey, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,472,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında Bilgi
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/rehberlik-ve-psikolojik-dansmanlk.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/rehberlik-ve-psikolojik-dansmanlk.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için