Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında Bilgi

PAYLAŞ:

Tarım Ekonomisi hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Tarım Ekonomisi hakkında bilgiler edinecek ve Tarım Ekonomisi bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Tarım Ekonomisi hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Tarım Ekonomisi İş İmkanları Hakkında Bilgi Tarım Ekonomisi İş Olanakları Hakkında Bilgi
Tarım Ekonomisi Bölümü mezunlarının önemli bir kısmı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda, Çevre ve Orman Bakanlığı’nda idareci, uygulamacı veya araştırıcı olarak çalışmaktadır. Avrupa Birliği Müzakere sürecinde ve Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikasına uyum kapsamında kırsal kalkınma ajansları kurulmuştur, burada da tarım ekonomistlerinin istihdamı söz konusudur. Tarım sigortaları kanunu kabul edilmiş olup, özel sigorta şirketleri tarım departmanlarında Tarım Ekonomisti Ziraat Mühendisleri istihdam edilebilecektir. Ayrıca Ziraat Bankasının tarımsal kredi plasmanını daraltması ve faizlerin düşmesi ile birlikte özel bankalarda da  “Tarımsal Bankacılık” bölümleri açılmış ve bu bölümlerde “tarım bankacılığı müşteri temsilcisi” olarak tarım ekonomistleri istihdam edilmektedir.

Mezunların çalışabilecekleri bazı kurumlar şunlardır;
-İlgili Bakanlıkların birimleri
-Tüm Ticari ve Yatırım Bankaları
-Şeker Fabrikaları A.Ş.
-Tarım Satış kooperatifleri ve Birlikleri
-Pankobirlik,
-Tarım Kredi Kooperatifleri,
-Üretici Birlikleri
-Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimleri
-Devlet Planlama Teşkilatı
-Devlet İstatistik Kurumu
-Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı
-Milli Prodüktivite Merkezi
-İhracatı Geliştirme Merkezi
-Ticaret Odaları
-Ticaret Borsaları
-Sanayi Odaları
-İhracatçı Birlikleri
-Tarımsal ilaç, gübre, yem ve tohumluk üretimi ve pazarlamasını yapan firmalar
-Tarım ürünleri dış ticareti yapan firmalar
-Mesleki Örgütler (ZMO, Ziraat Odaları Birliği)

Tarım Ekonomisi İş Olanakları
Tarım Ekonomisi Programından mezun olan öğrenciler, Ziraat Mühendisi ünvanı alır ve başta Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri, Ziraat Bankası, Devlet Su İşleri, Şeker Fabrikaları A.Ş., Pankobirlik, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Milli Prodüktivite Merkezi, İhracatı Geliştirme Merkezi, Ticaret Odaları, Borsalar, Sanayi Odaları, İhracatçılar Birliği, Sigorta Şirketlerinin tarımsal sanayi işletmelerinde (hububat, şeker, konserve üretimi, domates salçası, tütün, çay, un, irmik, bulgur, makarna, yem, gübre, ilaç v.b.), ve son yıllarda özellikle Türkiye ve Dünya çapında büyük tohum ve ilaç şirketlerinde istihdam edilmektedir. Ayrıca bir kısım mezunlarımız özel tarım işletmelerinin yönetiminde, tarımla ilgili her türlü özel sektörde çalışabilmekte ve kendi işlerini kurabilmektedirler. 

Tarım Ekonomisi iş bulma imkanı, Tarım Ekonomisi iş olanakları hakkında bilgi, Tarım Ekonomisi mezunları ne iş yapar, Tarım Ekonomisi mezunları nerelerde çalışır, Tarım Ekonomisi mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör...

Tarım Ekonomisi Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Tarım Ekonomisi mezunları ne kadar maaş alır, Tarım Ekonomisi maaşı ne kadar, Tarım Ekonomisi kazançları

Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Tarım Ekonomisi konusunda lisans, yüksek lisans ve doktora yaptırarak ülkemizin gereksinimi olan uzmanlaşmış eleman yetiştirmek; Böylece gerek kamu kurumları gerekse özel kesim için, Tarım Ekonomisi alanında bilimsel gelişmeye katkıda bulunacak, teknolojik gelişmeleri yakından izleyebilen ve uygulayabilen teknik elemanlar yetiştirerek ülke kalkınmasına katkıda bulunmak temel amaçtır.

Tarım Ekonomisi Bölümü ile İlgili Yorumlar
Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de Tarım Ekonomisi hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun.


Tarım Ekonomisi hakkında bilgi, Tarım Ekonomisi bölümü ile ilgili bilgiler, Tarım Ekonomisi bölümü hakkında herşey, Tarım Ekonomisi mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, Tarım Ekonomisi mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında Bilgi
Tarım Ekonomisi Bölümü Hakkında Bilgi
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/tarm-ekonomisi-bolumu-hakknda-bilgi.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/04/tarm-ekonomisi-bolumu-hakknda-bilgi.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için