Tıp Fakültesi Bölümü Hakkında Bilgi

Tıp Fakültesi hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Tıp Fakültesi hakkında bilgiler edinecek ve Tıp Fakültesi bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Tıp Fakültesi hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Tıp...

263 1

Tıp Fakültesi hakkında bilgi vermek için derlediğimiz bu tanıtım yazısı, üniversite tercihlerinde işinizi kolaylaştıracak, Tıp Fakültesi hakkında bilgiler edinecek ve Tıp
Fakültesi bölümü hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi bir tercih, iyi bir araştırmadan gelir. Sizlerin de Tıp Fakültesi hakkında bilgi almak için birçok kaynaktan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Tıp Fakültesi İş İmkanları Hakkında Bilgi Tıp Fakültesi İş Olanakları Hakkında Bilgi

Tıp fakültesinden mezun olan öğrenciler Tıp doktoru unvanıyla kamu ve özel sağlık kurumlarında pratisyen hekim olarak çalışma imkanına sahiptirler. Tıp Doktoru diplomasını alan mezunlar üniversitelerin Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nde “Doktora”
programlarına başvurabilirler.

Uzmanlık eğitimi almak isteyen pratisyen hekimler, ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile sağlık bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinin kadrolarının herhangi bir alanında uzmanlık eğitimine devam edebilirler ve bu eğitimin sonunda “Uzman Hekim” unvanı kazanırlar.

Tıp doktorları kendi muayenehanelerinde, özel veya kamuya ait sağlık kuruluşlarında çalışabilirler.

Tıp Fakültesi İş Olanakları

Ülkemizin sağlık personeline, özellikle hekime ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Hekim ve sağlık personeli sayısının yetersiz olması ve yurt düzeyinde dengesiz dağılımı yüzünden sağlık hizmetlerinde istenen gelişme sağlanamamaktadır. Ülkemizde her alanda yetişmiş hekime, özellikle pratisyen hekime büyük ihtiyaç vardır. ekimlerin %70’i uzman hekim olup ülkenin gelişmiş bölgelerinde toplandıkları göz önüne alınırsa az gelişmiş bölgelerde hekime olan gereksinme daha iyi anlaşılabilir.

Tıp Fakültesi iş bulma imkanı, Tıp Fakültesi iş olanakları hakkında bilgi, Tıp Fakültesi mezunları ne iş yapar, Tıp Fakültesi mezunları nerelerde çalışır, Tıp Fakültesi mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör…

Tıp Fakültesi Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi

Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 4500-7500 TL dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Tıp Fakültesi mezunları ne kadar maaş alır, Tıp Fakültesi maaşı ne kadar, Tıp Fakültesi kazançları

Tıp Fakültesi Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

Tıp programında eğitim süresi 6 yıldır. Bu fakültelerde öğretim “Tıp Doktorluğu” ve “Temel Tıp Bilimlerinde Lisans Eğitimi” olmak üzere iki düzeyde yapılır. Tıp doktorluğu düzeyi üç kademeden oluşur:

(1)Temel Tıp Bilimleri Ön lisans Kademesi, öğretimin ilk iki yılını kapsar. Bu dönemde
biyoloji,fizik, kimya dersleri ile anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji vb. temel tıp dersleri verilir.

(2) Klinik Bilimleri Yüksek Lisans Kademesi, öğretimin 3., 4. ve 5.
sınıflarını kapsamakta ve bazı temel tıp bilimleri dersleri ile klinik, poliklinik gibi uygulama alanları ve gerekli laboratuvar çalışmalarını içermektedir.

(3) Öğretimin 6.yılını kapsayan Aile Hekimliği Kademesi, klinik ve
poliklinik uygulamalarını içermektedir. Temel Tıp Bilimleri Lisans Eğitimi ise, Temel Tıp Bilimleri Ön lisans Kademesini başarı ile tamamlayanlardan dileyenlerin devam edebilecekleri 2 yıllık bir eğitimdir. Bu dönemde, botanik, zooloji, anatomi, biyokimya, biyofizik, mikrobiyoloji vb. dersler okutulmaktadır.

Tıp ve ilgili bilimlerde deneyimli akademisyen kadrosuyla öğrencilere kaliteli eğitim-öğretim sunularak, araştırma ve sağlık hizmetinde lider konumda olmayı amaçlayan
fakültemiz; doğru tanı ve tedavi sağlayan, ülkenin sağlık gereksinimlerini karşılayabilecek, insan haklarına saygılı, araştırmacı ve etik değerleri gözeten bilim insanları ile nitelikli sağlık hizmeti sunan hekimleri topluma kazandırmayı hedeflemektedir. İnsanların sağlığını koruma ve geliştirme, hastalık ve sakatlıklarını
iyileştirme alanında çalışacak hekimleri yetiştirme ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır. Tıp fakültesi diploması alan bir kimse pratisyen hekim unvanını taşır. Bir pratisyen hekim, uzmanlık sınavında başarılı olduğu taktirde aşağıda belirtilen alanlardan birinde uzmanlaşabilir.

Tıp Fakültesi Bölümü ile İlgili Yorumlar

Bu başlık tamamen sizler için eklenmiştir. Sizlerin de Tıp Fakültesi hakkında bilgi vermenizi veya sorularınızı sormanızı istiyoruz ki daha yararlı bir ortam kurulmuş olsun. Tıp Fakültesi hakkında bilgi, Tıp Fakültesi bölümü ile ilgili bilgiler, Tıp Fakültesi bölümü hakkında herşey, Tıp Fakültesi mezunları iş bulma imkanı, iş olanakları, Tıp Fakültesi mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, hangi kurumlarda çalışır?

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. FurkAN ZAMAN Cevapla

    fakulteden yeni mezun pratisyen hekim maaşı 6000 liradir . asistan olup 4 yil daha hayalet gibi yasamayi goze alirsaniz maasiniz 8000-9000 dolaylarina cikar. doktorluk sevilerek yapilmak istenirse yapilir . istemeden tip yazan arkadaslarimiz hep bir memnuniyetsizlik icindelerdi fakultedeyken . tip yazmak isteyen arkadaslar bulunduklari yerdeki acil servise ara sira ugrasinlar . ben burda durup tum sorumlulugu ustume alabilirim , gelen insanlara sabredebilirim diyorlarsa buyursunlar yazsinlar . yapmak isteyen icin guzel bir meslektir doktorluk .

css.php