İyi Bir Liseyi Kazanmak İçin 5 Önemli Sebep

Öğrencilik hayatının en önemli evrelerinden birisi de şüphesiz ki TEOG evresidir. 8. sınıfta girilen TEOG sınavları ile, öğrenciler kendilerine yeni bir yol belirlemiş olur. Peki, bu TEOG veya ortaokuldan sonra gidilecek lise çok mu önemli? Sıradan bir lisede okunsa ne fark eder? İşte, güzel bir...

247 0

Öğrencilik hayatının en önemli evrelerinden birisi de şüphesiz ki TEOG evresidir. 8. sınıfta girilen TEOG sınavları ile, öğrenciler kendilerine yeni bir yol belirlemiş olur. Peki, bu TEOG veya ortaokuldan sonra gidilecek lise çok mu önemli? Sıradan bir lisede okunsa ne fark eder? İşte, güzel bir lisede okumanız için size 5 önemli sebep… Niçin iyi bir lisede okumalısınız?

1- Başarılı Öğrencilerle Beraber Olmak İçin…

Eğitim sistemimiz ve günümüzdeki öğrenci profili hepinizin malumu. Çoğu okulda veya sınıfta ders işlemek neredeyse imkansız hale gelmiş. Öğrenmeye aç öğrencilerin sayısı, eğitim-öğretimle alakası olmayan öğrencilerin yanında neredeyse bir hiç gibi. Madem durum böyle, o zaman öğrenmeye aç olan öğrencilerin bir arada olduğu okullarda olmak gerekir. Sizlerin de kabul edeceği gibi öğrenmeye aç olan öğrenciler de Fen Liseleri, iyi Anadolu Liseleri (tüm liseler ”Anadolu” sıfatını aldığı için, bu okul türünün başına ”iyi” sıfatını getiriyorum) gibi okullarda bulunuyor. ”Bana arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.” düsturundan yola çıkarak, iyi öğrencilerin yanında bulunan öğrenciler de iyi olacaktır, diyebiliriz.

2- Her Türlü İmkana Sahip Olmak İçin…

Başarı profilinin yüksek olduğu liselere, devlet de nem verir ve bu tür okulların her türlü eksiğini gidermeye çalışır. Bu tür okullarda spor salonları, konferans salonları, geniş kütüphaneler bulmak çok kolay olacaktır. Tüm bu imkanlar da, kendinizi her yönden geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

3- İyi Öğretmenlerden Eğitim Almak İçin…

Aslında, iyi öğretmen-kötü öğretmen yoktur. Öğrenci iyi olursa öğretmen de ister istemez iyi olacaktır. Öğrenciler, eğitim-öğretim adına, öğretmeni ne kadar zorlarsa, öğretmen kendisini o kadar geliştirmeye mecbur hissedecek ve derse daha donanımlı halde gelecektir. Bu da size olumlu dnüş demektir.

4- Hangi Lisede Okuduğunuz Gururla Söylemek İçin…

Bu madde size komik gelebilir; ancak gururun okşanması, her öğrenci için büyük bir ihtiyaçtır. Öğrenmenin ve başarının artması veya devam etmesi için öğrencinin takdir edilmesi, gururunun okşanması şarttır. Hele de girdiği her ortamda, kendisine hangi lisede okuduğu sorulan öğrencinin iyi bir lisede olması şarttır. Düşünseniz ”…. Fen Lisesinde okuyorum” demek var bir de ”ıım kemm kümm…   lisesinde okuyorum” demek var 🙂

5- İyi Bir Üniversite Kazanmak İçin…

İstatistiklere göre iyi üniversitelere öğrenci yollayan liselerin başında Fen Liseleri ve benzeri iyi liseler gelmektedir. İyi bir liseye gitmenin devamında genellikle iyi bir üniversiteye gitmek gelir. Sizler de iyi bir lisede okuyarak, iyi bir üniversite kazanma ihtimalini artırmış olursunuz. Zaten tüm öğrencilerin nihai hedefi de iyi bir üniversite veya iyi bir bölüm okumak değil midir?
fen lisesi nasıl kazanılırBir Fen Lisesi

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php