Çocukların Okul Zamanı Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Eylül ayı malum ders zilinin çalma ayıdır. Kimileri tatile doyamazken kimileri ders çalışmayı, tebeşir tozu yutmayı dört gözle bekliyor. Okul kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri konuşulmaya başlandı bile. Aileler de çocuklarının ihtiyaçları için kolları sıvadı. Peki Eylül ayında okul için yapılması gereken tek hazırlık kıyafet ya da...

215 0


Eylül ayı malum ders zilinin çalma ayıdır. Kimileri tatile doyamazken kimileri ders çalışmayı, tebeşir tozu yutmayı dört gözle bekliyor.

Okul kıyafetleri, kırtasiye malzemeleri konuşulmaya başlandı bile.
Aileler de çocuklarının ihtiyaçları için kolları sıvadı.

Peki Eylül ayında okul için yapılması gereken tek hazırlık kıyafet ya da kırtasiye malzemeleri mi … Çocukları yeni düzene alıştırmak da gerekiyor. Çoğunun sevmediği erken uyanma kabusu akıllara düşüyor. Çocuklar okula gitmeden önce 5 dakika fazladan uyumak için büyük fedakarlık yapmaya hazırlar. Bunların başında da ne yazık ki kahvaltıları var. Gelin şimdi beraber uzmanından öğrenelim…
>

Altın Öğün Kahvaltı

Farkında olmasalar da kahvaltı onlar için gün boyu sürecek olan enerji kaynağıdır.  Zihinlerinin açık olması için, derslerde verimliliğin fazla olması için, kolay kavrama ve adaptasyon için kahvaltı elzemdir. Çocuklar kahvaltının yararını düşünmeseler de aileler bu konu üzerinde durmalı.
Çocuklarıyla beraber her gün kahvaltı yaparak onlara örnek olmalı ve kahvaltı yapmayı ailecek alışkanlık haline getirmeliler.

Peki çocuklar için ideal kahvaltı nasıl olmalı?


İçecek olarak çay yerine süt tüketmek en güzelidir. Süt, onların vücut ve beyin gelişimi için çok önemlidir.
Her gün mutlaka yumurtadan faydalanılmalı. Çocuklara onların hoşuna gidecek omletler yapılabilir. Sebzelerle süslenen yumurta tabaklarına çocuklar her zaman ilgi gösterir.
Peynir tüketmek de oldukça önemli. Eğer çocuğunuz tek başına peynir yiyemiyorsa omletlerine ilave edebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemine Katkı Sağlayın…

Bu besinlerin dışında bal ve pekmezden de bir tatlı kaşığı kadar yemek onlara güç katacak, bağışıklık sistemlerini güçlendirecektir.Yeşilliği kahvaltıdan eksik etmemek, mevsimine göre sebzeleri kahvaltı soframızda bulundurmak da ebeveynlere düşen görevler arasında.Kahvaltıda dikkat etmemiz gereken diğer bir husus kızartmalardan uzak durmaktır. Çocukların bayılarak yediği patates kızartması yerine haşlanmış patatesi baharatlayarak sofraya koymak daha yararlı olacaktır.
Okul zamanında gün içinde çocuğu etkileyen tek öğün kahvaltı değildir. Öğle yemeklerinde hangi yiyecekleri tükettikleri de takip edilmeli.

Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Hazır gıdalar yerine onlar için evinizde yapmış olduğunuz yiyeceklerden yemeliler. Kekinizi, meyve suyunuzu, sandviçinizi ve daha bir sürü çeşidi evinizde hazırlamanız mümkündür. Unutmayınız ki çocuklarınız sizin hazırladığınız beslenme çantaları ile geleceğini hazırlıyor.Beslenme saatlerine çocuklarınız için peynirli, tavuklu veya yumurtalı sandviçler hazırlayabilirsiniz. Sandviçlerin içerisinde mevsim yeşillikleri de mutlaka eklenmeli. Hamburger seven çocuklar için evde hazırladığınız büyük bir köfteyle hamburger yapabilirsiniz. Tam buğday unlu top ekmek arasına köfte, kaşar peyniri, domates ve yeşillik ilave ederek onları mutlu edebilirsiniz.Beslenme öğünlük, günlük ya da aylık olmamalı. Alışkanlık haline gelen beslenme şeklinizi gözden geçiriniz. Çocuklarınızın sağlığı beslenmelerinin nasıl olduğuna bağlıdır. Sağlıklı ve keyifli günleriniz için çocuklarınızın beslenmesine dikkat ediniz.
Diyetisyen Kübra NOKTA

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php