Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Daha önce, meslek lisesi mezunlarının hangi meslekleri edinebileceği veya hangi üniversite bölümlerini okuyabileceği ile ilgili birçok konuyu ele almıştık. Ancak sitemize gelen sorular arasında, sağlık meslek lisesi mezunlarının hangi meslekleri seçeceği ile ilgili sorular yoğunlukla yer almakta. Bu nedenle, bu yazıyı Anadolu Sağlık Meslek Liselerinden...

350 0

Daha önce, meslek lisesi mezunlarının hangi meslekleri edinebileceği veya hangi üniversite bölümlerini okuyabileceği ile ilgili birçok konuyu ele almıştık. Ancak sitemize gelen sorular arasında, sağlık meslek lisesi mezunlarının hangi meslekleri seçeceği ile ilgili sorular yoğunlukla yer almakta. Bu nedenle, bu yazıyı Anadolu Sağlık Meslek Liselerinden mezun olanlara (Mesleki Teknik Anadolu Liseleri) özel olarak hazırladık.

Öncelikle belirtelim ki aşağıdaki verdiğimiz açıklama, şimdi soracağımız tüm soruların ortak cevabıdır. En çok sorulan soruları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Sağlık Meslek Lisesi mezunları öğretmen olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları mühendis olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları mimar olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları doktor olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları arkeolog olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları diş hekimi olabilir mi?
– Sağlık Meslek Lisesi mezunları beden eğitimi öğretmeni olabilir mi?
………………

Sağlık Meslek Lisesinden Mezun Olanlar Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

Değerli öğrenciler, Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmanız, herhangi bir üniversite bölümünü okumanızda veya meslek seçiminizde hiçbir şekilde engel teşkil etmez. YGS veya YGS+LYS sınavlarında yeterli puanı aldığınız takdirde istediğiniz herhangi bir üniversite bölümünü tercih edebilirsiniz.

Örneğin, diyelim ki siz bir Sağlık Lisesi mezunusunuz ve Türkçe öğretmeni olmak istiyorsunuz. Bilindiği gibi Türkçe öğretmenliği TS-2 puan türü ile öğrenci alımı yapan bir bölümdür. Dolayısı ile bu bölüm için hem YGS’ye hem de LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girmek zorundasınız. Bu sınavlara girip de yeterli puanı alırsanız, hangi lise mezunu olursanız olun, bölümü okuyarak Türkçe öğretmeni olabilirsiniz. Bu durum sadece öğretmenlik için değil, neredeyse tüm diğer meslek veya üniversite bölümleri için geçerlidir.

Peki, Sağlık Meslek Lisesi Mezunu Olmanın Dezavantajları Var mı?

Yukarıdaki açıklamada, istediğiniz mesleği veya bölümü seçeceğinizin bilgisini verdik. Ancak sağlık lisesinde okumanın bir dezavantajı da var tabii ki. (Öğretmenlik, mühendislik vs. istiyorsanız tabii) Bildiğiniz gibi bir Sağlık Meslek Lisesinde okuyorsanız, lise eğitimi boyunca sağlık derslerini ağırlıklı olarak alırsınız. Dolayısı ile Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersleri az alırsınız veya alamazsınız. İşte, tek dezavantajınız, bu dersleri az görüyor olmaktır.

Ben ilgili dersleri kendim çalışarak da yapabilirim diyorsanız, mühendis de olabilirsiniz, doktor da, öğretmen de… Yeter ki seçmek istediğiniz üniversite bölümü ile ilgili sınavlara girin ve yeterli puanı alın…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php