Tercümanların İş Stresinden Kurtulması İçin Yapması Gereken 5 Şey

Bazen saatlerce çeviri yapmak zorunda kalıyoruz. Yetişecek işler, acil tercüme istekleri ve daha nicesi… Bu işin en büyük çıkmazı da şu ki çeviri yorgunken iyi olmaz ama yorgun olmadığımız zamanda çok bulunmaz. Fakat bu durumun bizim işimizi etkilemesine, bizi üzmesine izin veremeyiz elbette ki. Saatlerce...

432 0

Bazen saatlerce çeviri yapmak zorunda kalıyoruz. Yetişecek işler, acil tercüme istekleri ve daha nicesi… Bu işin en büyük çıkmazı da şu ki çeviri yorgunken iyi olmaz ama yorgun olmadığımız zamanda çok bulunmaz. Fakat bu durumun bizim işimizi etkilemesine, bizi üzmesine izin veremeyiz elbette ki. Saatlerce çeviri yapmışsınız ya da çok uzun süre yapmasanız bile hemen sizi yoran sıkıcı ve zor bir tercüme sizi bekliyor ve biliyorsunuz ki ( ya da yeni yeni anlıyorsunuz) tek seferde bitmeyecek, ihtiyacınız olan hızır gibi bir mola. Etkili bir mola uzun süre çalışmanızı sağlayacaktır. Peki molayı daha etkili bir hale getirmek için neler yapılabilir? Gelin beraber inceleyelim.

1) Bilgisayardan Uzaklaşın

Sürekli baktığınız bilgisayar ekranı gözleriniz çok fazla yoracaktır. En azından molalarda internetten bir şeye bakmak gibi bilgisayarla uğraşmak yerine bilgisayar başından tamamen kalkıp kendinizi, en azından gözlerinize bir iyilik yapın.

2) Doğru içecekler her zaman işe yarar

Molanın anlamı hiçbir zaman iş bitimi olmamıştır. Moladan sonra devam edeceğiniz çeviri için hazır olmanız gerekiyor. Bu konuda en önemli nokta da konsantrasyon. Odaklanmanıza yarayacak bazı içecekler çok yararlı olacaktır. Örneğin kahve beyini uyarır ya da yeşil çay kan basıncını azaltır ve sakinleşmenizi sağlar. Bu seçimler damak zevkinize ve aradığınız etkiye göre değişkenlik gösterebilir tatbiki de.

3) Sosyallik yalnızlığa karşı

<İnsanın karakterine bağlı olan bu seçim molaların vazgeçilmezidir. Mola verdiğinizde o anki ortamdan uzaklaşmak gerekir, bir nevi küçük tatil. Bu uzaklaşma fiziksel anlamda değil sadece. O an yalnızsanız biriyle konuşun veya bu durum tam tersi de olabilir. Sessiz ve kimsesiz bir mola da güzel bir seçimdir. Tek başınıza mola verip dinlenmek de biriyle konuşup iletişim ihtiyacınızı gidermek de yararlı olacaktır. Fakat önemli nokta o anda ne yaptığınız. Eğer biriyle zaten iletişim halindeyseniz yalnızlık, hiç kimseyle konuşmuyorsanız bir sohbet daha iyi gelecektir.

4) Lüks değil ihtiyaç

Molalarda tekrar odaklanmak için hazırlanırken kafa dağıtmak ne kadar önemliyse onu geri toplamak da o kadar önemli. Bilgisayardan kalktınız, bir kahve yaptınız, bir arkadaşınızla sohbet ettiniz, şu anda tekrar çeviriye dönmek için hazırsınız. Fakat bir detayı atlıyorsunuz, fiziksel durumunuz. Eğer vücudunuzda sizi rahatsız eden bir durum varsa dikkatiniz hiç beklemeden tekrar dağılabilir. Bunu engellemek için de molalarınızın bir bölümünde ihtiyaçlarınızı gidermeniz – yorgunluğunuzun sebebi olabilecek susuzluğunuzu gidermeniz, gerekliyse bir ağrı kesici almanız ya da hemen ilk iş lavaboya uğramanız – işe tekrar döndüğünüzde dikkatiniz dağıtacak bir detayı daha elemenizi sağlayacaktır.
5) Müzik ruhun gıdasıdır


Müzik dinleyin kesinlikle. Yavaş veya hızlı, eğlenceli veya dertli, pop, rap, R&B, rock, metal… Ne olursa olsun hiç fark etmez. Müzik dinlemek o anki modunuzdan sizi alıp uzak diyarlara götürecektir. Çeviriyi bir süreliğine unutup keyif yapmak molanın bir sözlük tanımı bile olabilir. Bir molanın kalbine giden yol müzikten geçer 🙂

Tabi bunların hepsini yapmanın yanında stressiz bir işin formulü doğru bir tercüme bürosunda çalışmaktır. Size bu konuda ankarada ikamet ediyorsanız net tercüme bürosunu tavsiye ediyorum.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php