Uzaktan Eğitim Nedir? Eğitimi Sağlayan Kurumlar Nelerdir?

Bu yazımızda Uzaktan Eğitim Nedir? Eğitimi Sağlayan Kurumlar Nelerdir? Ve Uzaktan Eğitim ile alakalı olarak tüm detaylara yer vereceğiz… Bilgi, günümüz toplumlarının gelişmişlik düzeylerine doğrudan etki eden bir unsurdur. Birçok uzmanın çağımızı adlandırdığı gibi bilgi çağında yaşıyoruz. Bu konuda geri kalan birey ve toplumlar daima...

225 0

Bu yazımızda Uzaktan Eğitim Nedir? Eğitimi Sağlayan Kurumlar Nelerdir? Ve Uzaktan Eğitim ile alakalı olarak tüm detaylara yer vereceğiz…

Bilgi, günümüz toplumlarının gelişmişlik düzeylerine doğrudan etki eden bir unsurdur. Birçok uzmanın çağımızı adlandırdığı gibi bilgi çağında yaşıyoruz. Bu konuda geri kalan birey ve toplumlar daima hayatlarında başarısızlığa mahkûm olmaktadırlar. Bizlerde bu amaçtan dolayı sizlere Uzaktan Eğitim ile alakalı olarak oldukça önemli bilgiler paylaşacağız…

Uzaktan Eğitim Nedir?

Eğitim dünyasındaki en çok sorulan sorulardan bir tanesi “Uzaktan Eğitim Nedir “sorusudur. Bu soruya verilebilecek en kısa net cevap ise; zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde, teknolojik aletler kullanılarak öğrenme-öğretme faaliyetlerinin yürütüldüğü eğitim sistemine uzaktan eğitim denir. Uzaktan eğitim fiziksel koşulların tüm olumsuzluklarını ortadan kaldıran, öğrenimin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayan önemli bir eğitim sistemidir…
Uzaktan eğitim ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli bir unsur olarak göze çarpmaktadır. Bu eğitim sistemi zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde yapılabildiği için kişinin yaşamında oldukça büyük esneklikle sağlar. Bundan ötürü de ilerleyen zamanlarda uzaktan eğitim sistemine olan talep giderek yaygınlaşacaktır. Uzaktan Eğitim sisteminde kişinin azim ve hırsı doğrudan öne çıkabilmektedir. Kişinin gösterdiği çalışmaların karşılığını doğrudan rahatlıkla almaktadır.
Uzaktan Eğitim teknolojileri arasında en çok kullanılan internettir. Ülkemizde internet altyapısının büyük gelişmeler göstermesinin ardından hızla uzaktan eğitim alanında talep artışları yaşanmıştır.
Uzaktan eğitim materyalleri ise şu şekildedir; mektup, radyo ve televizyon, basılı materyal, video kasetleri, elektronik posta, çoklu ortam, bilgisayar, uydu teknolojileri ve son zamanlarda ortaya çıkan ve hızlı bir gelişim gösteren sanal gerçeklik teknolojileridir.
Kısaca, her çıkan yeni teknoloji uzaktan eğitim olanaklarını artırmakta ve bu alanda gelişmelerin yaşanmasını sağlamaktadır.

Uzaktan Eğitimi Sağlayan Kurumlar Nelerdir

Ülkemiz Uzaktan eğitim konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Yani “Uzaktan Eğitimi Sağlayan Kurumlar Nelerdir”  sorusuna verilebilecek cevap ise, tüm eğitim kurumları bu konuda önemli çalışmalar yürütmektedir. Birçok kurum bu konudaki istek ve ihtiyaçları fark ederek uzaktan eğitim konusunda eğitimler sağlamaktadır.
Günümüzde İnternet  kullanımı fazla olduğu için bu konuda internet üzerinden ufak bir araştırma yaparak uzaktan eğitim veren birçok kurumun olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz…

Uzaktan Eğitim Özellikleri


Uzaktan Eğitim Öğrenci Merkezlidir: Uzaktan eğitim sistemi öğrencinin kendini isteğine göre esnek olarak çalışmalar yapabileceği bir eğitim sistemidir. Öğrenci istediği zaman eğitim alma şansına sahip olduğu için bu eğitim sisteminin öğrenci merkezli bir eğitim sistemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Uzaktan eğitim zaman ve mekândan bağımsızdır: Bu eğitim sistemi zaman ve mekâna bağlı kalmadan öğrencinin eğitim alabilmesini sağlar.
Uzaktan Eğitim Ekonomiktir: Yukarıda belirttiğimiz gibi zaman ve mekândan bağımsız bir eğitim sistemi olduğu için ulaşım, yemek vb. ihtiyaçların özel olarak karşılanmasına gerek duyulmadığından oldukça ekonomiktir. Ayrıca dönemlik ödenen ücretler konusunda da uzaktan eğitim oldukça uygundur.
Uzaktan Eğitim’de Yaş Sıkıntısı Çekilmez: Uzaktan eğitim sisteminde kişi yaşa bağlı olarak bir takım sıkıntılar çekmez. Kendini bu sayede daha iyi hisseder ve öğrenim sürecini hızlandırır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitimin avantajlarını yukarıda uzaktan eğitim sisteminin tanımına ve özelliklerine değinerek aktarmıştır. Ayrı ve detaylı bir şekilde Uzaktan Eğitimin Avantajlarına değinecek olursak şunları sıralayabiliriz…

  • Yaşam boyu öğrenmeyi sağlar
 • Fiziksel engelli kişilerin öğrenim sürecinde sıkıntılar yaşamamasını sağlar
  • Eğitimde fırsat eşitliği sağlar
  • Geniş kitlelere eğitim verebilme olanağı sağlar.
  • Evli olan, çalışan veya çocuğu olan her birey uzaktan eğitim alarak öğrenimini rahatlıkla tamamlayabilir.
  • Bölgesel ve coğrafi etkenlere bağlı unsurların tüm olumsuzlukları ortadan kaldırılır.
  • Öğrenme kişinin azim ve isteğine bağlı olarak gelişim gösterir
  • Gelişmiş materyaller ile istenildiği gibi eğitim alabilme olanakları sunar
  • Ulaşım, yeme, içme, barınma gibi tüm bu masrafların ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Tekrar edilebilir ders imkânı sunar
  • Dinamik bir öğrenme sürecinin oluşmasını sağlar.

 

 

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları Nelerdir?

Birçok avantajına değindiğimiz Uzaktan Eğitimin Dezavantajları da bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Uzaktan eğitim sisteminde kişi spesifik olarak vücut ve mimik hareketlerini kullanmadığı için sosyal ortamlarda sıkıntılar yaşayabilmektedir.
  • Bir diğer uzaktan eğitimin dezavantajları arasında ise kırsal kesimlerde veya normal il ve ilçelerde gerçekleşen internet kopuklukları ile aksaklıkları uzaktan eğitim alabilmeyi sınırlayan faktörler arasında rahatlıkla gösterilebilmektedir.

 

 • Uzun süre bilgisayar başında kalınmasından dolayı yaşanılan fiziksel sağlık sorunları da yine bu eğitim sisteminin dezavantajları arasında gösterilebilmektedir.

Uzaktan Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılır?

Uzaktan Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılır? Sorusu da bir hayli fazla sorulmaktadır. Uzaktan eğitim sınavları öğrenim görülen kurumun belirlemiş olduğu usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bazı kurumlar derslerde olduğu gibi sınavları internet üzerinden gerçekleştirebilirken bazı kurumlar ise bir gözetmen dâhilinde fiziksel ortamlarda sınavların yapılmasını uygun görmektedir.Genel olarak kurumlar fiziksel olarak sınavlarını gerçekleştirmektedir. Sınava ilişkin bu usul ve kurallar başvuru esnasında sizlere açık bir şekilde belirtilmektedir.

Uzaktan Eğitim ile Örgün Eğitim Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Mezun olunduğunda örgün öğrenimdeki gibi bir mezuniyet belgesi almaya hak kazanırsınız. Temel fark uzaktan eğitimde, örgün eğitime göre bir kuruma bağlı olmadan eğitim görülebilmesi gelmektedir….

Güncel paylaşımları buraya tıklayarak facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php