Uzay Mühendisliği Bölümü, Maaşları Ve İş Olanakları

PAYLAŞ:

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Uzay Mühendisliği hakkında sizlere oldukça önemli bilgiler paylaşacağız…

Aslında tarihin en köklü meslekleri arasında yer almasına rağmen bu alanda yapılan çalışmalar oldukça az olmasından dolayı yeterli gelişmeler gösterilememiştir. Fakat ülkemizin son zamanlar da gelişmişlik konusunda yapmış olduğu atılımlar sonucunda Uzay Mühendisliği Bölümleri açılmaya başlanmıştır. 
Sizlere bu bölüm hakkında önemli bilgilendirmeler yapmak amacıyla Uzay Mühendisliği Bölümü, Maaşları Ve İş Olanakları başlıklı bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik.

Uzay Mühendisliği Tarihçesi

Uzay Mühendisliği bölümleri ile ilgili olarak detaylı açıklamalar yapmadan önce Uzay Mühendisliği Tarihçesi ile ilgili olarak kısa bilgiler verelim. 
Astronomi dünyanın en eski bilim dallarından bir tanesidir. İnsanoğlu sürekli uzay ile ilgili bir takım olay ve hareketleri merak etmiş buna göre bir takım araştırmalarda bulunmuştur. 
Genellikle matematiksel bulgulara dayandırılmıştır Uzaydaki bir takım hareketler. İnsanoğlu ilk uzaya çıkışını 20.yy.’da gerçekleştirmiştir. 1961 yılında Yuri Gagarin Uzaya çıkan ilk insan unvanını almıştır. Bu zamandan sonrada Uzaya birçok uçuş başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Uzaya gönderilecek cisimler ve teknolojik gereçler bir takım hesaplamalar yapıldıktan, uygun koşullar sağlandıktan sonra yollanmaktadır. İşte burada Uzay Mühendisliği devreye giriyor ve bu konuda oldukça önemli görevler üstleniyor..
Uzay Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?
Ülkemizde sınırlı sayıda üniversite de Uzay Mühendisliği bölümü bulunmaktadır. Fakat bu sayı ilerleyen yıllarda gelişmişlik seviyemize bağlı olarak daha da artacağına inanmaktayız. 

İşte Uzay Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Uzay Mühendisliği Bölümü Amaçları Nelerdir?

 • Öğrencileri matematik ve fen gibi önemli bilim dalları ile eğitmek bunun sonucunda bu mühendislik bilgileri Uzay Mühendisliği alanında kullanmalarını sağlamak
 • Uzayda hareket eden cisimleri, oluşan olayları anlamlandırmak ve buna göre çözümler üretebilmek. 
 • Uzayda hareket edecek hava araçlarını ve bir takım teknolojik aletlerin uzayda verimliliğini artırmak, ekonomiklik sağlamak ve çevre ve sosyal etkileri göz önüne alarak bu tür teknolojik aletleri tasarlamak
 • Mühendislik problemlerini hesaplama, Uzay Mühendisliği problemlerini belirleme ve modelleme becerileri geliştirmek
 • Öğrencilerin kendi isteklerine göre seçmiş oldukları Uzay Mühendisliği bölümü ile ilgili olarak uzmanlaşmalarını sağlamak ve mesleğe daha iyi hazırlamak
 • Mühendislik bilgilerini vatan ve toplum adına yararlı bir şekilde kullanmalarını sağlamak Uzay Mühendisliği Bölümü amaçları arasında yer almaktadır. 

Uzay Mühendisi Ünvanı Alan Kişiler Nerelerde Çalışabilirler? ( İş Olanakları )

Uzay Mühendisi unvanını alan kişiler uçak sanayi, savunma sanayi, otomotiv ve makine imalat sektörü gibi birçok alanda çalışmalar yürütebilmektedir. 
İşte Ülkemizde Uzay Mühendislerinin Çalışabileceği Kurum ve Kuruluşlar;
 • Makine İmalat Sektörü 
 • Uçak ve Hava araçları Sanayi(ROKETSAN vb.)
 • Savunma Sanayi 
 • Bilişim ve Yazılım Sektörü
 • Malzeme Geliştirme ve Üretim Sektörü
 • Türk Hava Yolları(THY)
 • Türk Hava Kurumu (THK)
 • Hava İkmal Bakım Merkezleri
 • Türk Havacılık Sanayi(TAI) 
 • Ticari Hava Yolu Şirketleri 
 • Kamu Kuruluşları(Belediyeler, Bakanlıklar, Savunma Sanayi Planlama Koordinasyon Müdürlüğü, Devlet Planlama Teşkilatı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü vb.)
 • Endüstriyel Kuruluşlar 
 • Havacılık ve Uzay AR-GE kurumları
 • Türk Silahlı Kuvvetleri(Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı) 
 • Yurt dışı Kuruluşlar(Üniversiteler, NASA, DELTA Aerospace, ESA, Microsoft vb. Özel Kuruluşlar )
 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.(TUSAŞ)

Uzay Mühendisleri Maaşları Ne Kadar?

Uzay Mühendisliği bölümü mezunları devlet kurumlarında çalıştıkları takdirde 3000-3500 civarında maaş alabilmektedirler. Özel sektörde ise Uzay Mühendislerinin maaşları değişkenlik gösterebilmektedir. 
Uzay Mühendisliği maaşları her daim toplum standartlarının üzerinde yer almaktadır.

Uzay Mühendisliği Bölümü Geleceği Nedir?

Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle özellikle savunma sanayisi konularında bu tür mühendislere olan ihtiyaç daha da artmaktadır. Bilimin gelecekte  daha fazla gelişme göstermesi sonucunda Uzay Mühendisliği oldukça büyük bir öneme sahip olacaktır. Şuanda ülkemizde bu bölümün önemi bilindiğinden dolayı birçok üniversitede Uzay Mühendisliği bölümü açılmaya başlanmıştır. 


YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI: 4
Loading...
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Uzay Mühendisliği Bölümü, Maaşları Ve İş Olanakları
Uzay Mühendisliği Bölümü, Maaşları Ve İş Olanakları
Uzay Mühendisliği, Uzay Mühendisliği Hakkında, Uzay Mühendisliği geleceği, Uzay Mühendisleri maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-hx-XFHoH1hw/V8bBB0U-hWI/AAAAAAAAALo/5rSqxDhXaVgcRhJ368uSmUEM5R7PgG40ACLcB/s320/uzay-muhendisligi.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-hx-XFHoH1hw/V8bBB0U-hWI/AAAAAAAAALo/5rSqxDhXaVgcRhJ368uSmUEM5R7PgG40ACLcB/s72-c/uzay-muhendisligi.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/08/uzay-muhendisligi-bolumu-maaslari-ve-is-olanaklari.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/08/uzay-muhendisligi-bolumu-maaslari-ve-is-olanaklari.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için