Bilgisayar Güvenliği Hakkında Herşey

Bilgisayar veri alış-verişi yapabilen cihaza verilen isimdir. İngilizce Computer, Türkçe’ye bilgisayar olarak geçmiştir. İlk bilgisayar bir oda büyüklüğündeydi ve yaptığı işler kısıtlıydı. Küçük hesaplamalar veri alış-verişi yapabilen bilgisayar, zamanla masa üstüne sığacak konuma gelmiştir. Günümüze gelene kadar, bilgisayarlar, birçok aşamadan geçmiştir. Monitörlerin şekli ve büyüklüğü,...

236 0

Bilgisayar veri alış-verişi yapabilen cihaza verilen isimdir. İngilizce Computer, Türkçe’ye bilgisayar olarak geçmiştir. İlk bilgisayar bir oda büyüklüğündeydi ve yaptığı işler kısıtlıydı. Küçük hesaplamalar veri alış-verişi yapabilen bilgisayar, zamanla masa üstüne sığacak konuma gelmiştir.

Günümüze gelene kadar, bilgisayarlar, birçok aşamadan geçmiştir. Monitörlerin şekli ve büyüklüğü, işlemcilerin hızı, ramların boyutu, harddisklerin boyutu ve ekran kartlarının boyutu, her geçen gün gelişmiştir. Masa üstü bilgisayarlar, klavye, mause, hoparlör ve ana kasadan meydana gelmekteydi. Diz üstü bilgisayarda ise, bütün parçalar bir bütün halinde üretilmektedir.

İnternet Günümüzün Şartlarında Vazgeçilmez Hale Gelmistir

İnternet, günümüz şartlarında her geçen gün, vazgeçilmez ihtiyaç halindedir. Bilgisayarların hızlanması ve güçlenmesi, cep telefonlarının hızlı birer cep bilgisayarına dönüşmesi ve internet ağının her geçen gün yayılması ve hızlanması, internetti vazgeçilmez hale getirmiştir.

İnternetin yayılması ile bilgisayar güvenliği konusu da gündeme gelmiştir. Trojan, truva atı ve solucan diye tabir edilen virüsler, özel programlardır. Bu programların amacı, bilgisayarınızdaki işletim sistemini bozmak veya bilgilerinizi başka bilgisayarlara, internet ağı üzerinden, başka bilgisayarlara aktarmaktır.

Bilgisayarınıza, indirdiğiniz programlardan, e-postalardan ve internet sayfalarında verdiğiniz onay komutları ile geçebilmektedirler. Gönderilen mesajlar ve sms’ler, onay butonu ile harekete geçen, virüsler olabilmektedir. Bu yolla, kredi kartı bilgileri ve diğer önemli bilgileri ele geçirebilmektedirler.

Antivirüs programları ise, bu zararlı virüs programlarının işlevini yok etmek için üretilen koruma programlardır. Bu koruma programları, son derece etkili ve güncel olması gerekir. Yeni ve etkili virüsleri temizlemenin yolu, güncel ve güçlü anti-virüs programları üretmekten geçmektedir.

Bilgisayar Güvenliği


Bilgisayarınızın internete bağlı kalması sonucunda, sizden izinsiz bir şekilde, bilgisayar verilerinizin çalınmaması için, yapılan bütün güvenlik çalışmalarına, bilgisayar güvenliği denilmektedir. Önemli bütün bilgilerinizin, internet üzerinden ele geçirilmemesi için, en iyi güvenlik sağlanmalıdır. Bu nedenle, bilgisayar güvenliği mühendisliği geliştirilmiştir. Şu anda, bilgisayar güvenliği mühendisleri ile bilgisayar korsanları arasında bitmeyen bir mücadele söz konusudur.

Bilgisayar korsanları sürekli bilgisayarları ele geçirmek için ve zarar vermek için virüs programı üretirken, bilgisayar güvenliği mühendisleri de, bu zararlı programları engellemek için anti-virüs programları üretmektedir.

Siber saldırı dediğimiz, veri ele geçirme işleminde, bilgisayar korsanları, sürekli olarak yeni virüsler ve zararlı programlar üretmektedir. Dünya çapında virüs yayılabildiği gibi, ülke çapında da virüs yayılımı yapabilmektedirler.

Zararlı yazılımlardan korunmak için bir takım önlemler alınmalıdır. Virüs programı yükleme ve sürekli güncellemesi, diğer bütün güncellemelerin takip edilmesi, ekranınıza etkili şifrelerin koyulması, önemli bilgilerin başka veri depolama yerlerine yedeklenmesi gerekir. İnternetin kullanım dışında kapalı tutulması, disk paylaşımı konusunda dikkatli olunması, internet üzerinden şifre gibi özel bilgilerin paylaşılmaması, parolaların çözülmesinin zor olması gibi tedbirler, bilgisayar güvenliği konusunda önemli noktalardır.

Kredi kartı bilgilerinin çalınması ve sizin adınıza para çekme işlemleri, bilgisayar güvenliği konularının başında gelmektedir. Bilgisayar korsanlarının en çok uğraştıkları konu, kredi kartı konusudur. Bu nedenle, kredi kartı bilgilerini paylaşırken dikkatli olunuz. E-posta filtre güncellenmesi konusunu ihmal etmeyiniz.

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdaki trafik polisi gibidir. İzinsiz ve tehlikeli yazılımların, internet ağı üzerinden bilgisayarınıza girmesini engeller. Anti-virüs ve güvenlik duvarı, gerekli olan en önemli bilgisayar güvenliği programlarıdır. Şifre çözücülerinin işini zorlaştırmak istiyorsanız, karmaşık bir şifre ve çalışma saatleri dışında interneti kapatmak, yeterli olacaktır. Şifre çözücüler için en önemli şey, uzun süre internetin açık kalması ve basit parolalardır.

E-postanıza gelen e-mailler çok dikkatli incelenmelidir. Uzaktan internet üzerinden bilgisayarınızı kontrol etmek isteyenler, casus yazılımları, masum programlar şeklinde gönderebilirler. Bu nedenle, bütün verilerin ve programların, güncellenmiş antivirüs programları tarafından taranması gerekmektedir.

Güncel paylaşımları kaçırmamak için facebook sayfamıza abone olabilirsiniz..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php