Bitkinlik ve Halsizliğe Ne İyi Gelir

Yorgunluk, en belirgin özelliğidir. Bitkinlik ve halsizliğin belli başlı nedenleri vardır. Hastalıklar, Bitkinliğe Neden Olabilir Kalp rahatsızlıkları, sinir sisteminin bozulması, şeker hastalığı, uyku apnesi, şişmanlık, geniz eti sorunları, haşhimato hastalığı, hepatit B, hepatit C, nörolojik hastalıklar, kan dolaşımı hastalıkları, kansızlık, böbrek hastalıkları ve uykusuzluk gibi...

237 0

Yorgunluk, en belirgin özelliğidir. Bitkinlik ve halsizliğin belli başlı nedenleri vardır.

Hastalıklar, Bitkinliğe Neden Olabilir

Kalp rahatsızlıkları, sinir sisteminin bozulması, şeker hastalığı, uyku apnesi, şişmanlık, geniz eti sorunları, haşhimato hastalığı, hepatit B, hepatit C, nörolojik hastalıklar, kan dolaşımı hastalıkları, kansızlık, böbrek hastalıkları ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar, bitkinlik rahatsızlığına neden olabilir. Bu hastalıkların tedavisi, uzman doktorlar gözetiminde, tedavi olmakla mümkündür. Hastalıkla gelen bitkinlik, mutlaka takip edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Ayrıca, ilaçların yan tesirleri içerisinde bitkinlik ve halsizlik vardır.

 Günlük Yaşantımızdan Kaynaklanan Bitkinlikler

Günlük yaşantımızda sigara kullanımı bitkinliğe neden olabilir. Sigaranın yüzlerce zararının yanında verdiği bitkinlik, vücuttaki kana verdiği zarardan kaynaklanmaktadır. Akciğere verdiği zarardan dolayı, nefes darlığına neden olur. Bu nedenle sigara kullanılmamalı ve sigaralı ortamlardan uzaklaşılmalıdır. Temiz hava, bitkinliği ortadan kaldırır. Piknik için açık temiz havalı yerlere gittiğinizde, ilk etki, halsizliğin yerini zindelik almasıdır. Bunun nedeni, akciğerin oksijenle buluşmasıdır.

Çevre kirliliği de bizim bitkin yaşantımızın nedenleri arasında gösterilebilir. Stresli bir hayattan uzak durmak gerekir. Stresin bitkinlik yaptığı uzmanlar tarafından kesinleşmiştir. Stres gibi bir çok psikolojik rahatsızlık, bitkinliğe neden olur. Psikolojik rahatsızlıklar uykusuzluğa, uykusuzluk bitkinliğe neden olmaktadır.

Düzenli beslenememe, su içmeyi ihmal etmek, çok çay içmek ve çok kafein tüketmek, bitkinlik rahatsızlığının nedenlerindendir. Mutsuzluk ve beraberindeki psikolojik haplar, bitkinlik ve halsizlik yapabilir. Bu nedenle stresten uzak, mutlu bir yaşantı kurmalıyız. Aşırı kilodan uzak durmalıyız.

Aşırı kilo bitkinlik yapmaktadır. Kan dolaşımının rahat olması, ideal kilo ile mümkün olur. Kilo kalbi yorar ve beraberinde kalp rahatsızlığını getirir. Obeziteye sebep olan kola ve cips gibi yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalıyız. Alkol, hayatımızın bütün dengesini yok eder. Bu nedenle sigara, uyuşturucu, alkol ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Düzenli spor, hem zinde kalmamıza, hem de kilo almamamıza yardımcı olacaktır.

Cep telefonu ile 20 dakikadan fazla konuşmamak gerekir. Yaydığı dalgalar beyne zarar vermekte ve bitkinlik ve halsizlik oluşturmaktadır. Sağlıksız ortamlarda çalışmak, vücudun sürekli mikroplarla mücadele etmesinden dolayı, vücudu bitkin düşürür. Temiz ortamlar, vücudu dinç tutacaktır.

Özellikle, akşam sıcak duş, sabah ılık duş, vücudu dinç tutmaktadır. Gece yapılan sıcak duş, rahat uykuya, sabah yapılan ılık duş ise, kanı hareketlendirecektir. Sabah uyanma probleminiz varsa, ılık duş kendinize getirecektir. Vücuttaki deri gözeneklerinin açılması ve kan dolaşımının hızlanması için, duş en iyi çözümlerden biridir. Sporcuların, idmandan sonra duş almasının nedeni, vücudun eski dinçliğine kavuşması içindir.

İklim Değişikliğinden Kaynaklanan Bitkinlikler

Bitkinlik ve halsizliğin diğer bir nedeni ise, kış aylarına ve yaz aylarına girerken meydana gelen iklim değişikliğidir. Bahar yorgunluğu diye tabir edilen bitkinlik ve halsizlik, geçicidir. Farklı iklimlere seyahat eden kişilerde, bu bitkinlik daha sert olur.

Bitkinlik Ve Halsizliğe Bitkisel Çözüm

  Türk kahvesi, zihni açtığı için, zihinsel durumlardan kaynaklanan bitkinliklere en iyi çözümdür. Gribal enfeksiyonlarda etkilidir. Süt ve bal karışımı, vücudu güçlendirerek bitkinlik hissini ortadan kaldırır. Balık yağı, meyan kökü, Çinlilerin milli içeceği gingseng, A,B,C,E vitaminleri, kekik, kuşburnu, adaçayı, biberiye, zencefil, polen ve sarımsak gibi birçok bitki, bitkinlik sorunu için çözümdür.

Ayrıca pirinç, elma, muz, üzüm, kayısı, maydanoz, havuç, yeşil salata ve bal gibi besinler bitkinliğe çözüm olarak sunulabilir. Ayrıca bazı bitki kürleri de, bitkinlik ve halsizliğin çözümü olabilir. Oğul otunu 10 dk. kaynatarak, centaniye nane ve melisa yaprağı 10 dk. kaynatarak, 4-10 gr karanfili 10 dk. kaynatarak, soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php