İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur

Üniversite Tercihleri Öncesi Neler Yapılmalıdır? İnsan hayatının devamı için yapılması gereken şeyler vardır. Barınmak, yemek yemek gibi… Dönemimiz olan 21. yüzyılda ise bunların belli bir maddi karşılığı vardır. Bu nedenle insanlar çalışarak ihtiyaçlarını karşılayabilecek meblağlar kazanmak mecburiyetindedir. Herhangi bir işte para kazanabilmek için belli bir...

363 1

Üniversite Tercihleri Öncesi Neler Yapılmalıdır?

İnsan hayatının devamı için yapılması gereken şeyler vardır. Barınmak, yemek yemek gibi… Dönemimiz olan 21. yüzyılda ise bunların belli bir maddi karşılığı vardır. Bu nedenle insanlar çalışarak ihtiyaçlarını karşılayabilecek meblağlar kazanmak mecburiyetindedir.

Herhangi bir işte para kazanabilmek için belli bir eğitim ardından da deneyim gerekli oluyor. Hayata gözlerimizi açtığımızdan itibaren eğitimimiz başlar; konuşmayı ve yürümeyi öğrenmek ilk sıralarda yer alır. Bunlar ailede alınan eğitimlerdir. Daha sonra okul eğitimi başlar. Kalem tutmakla beraber yazı yazmayı, kitap okumayı  öğreniriz.

Okul eğitimi anaokulundan başlayarak sonsuza kadar gidebilir. Sonsuzdan kastımız sürekli okumak değildir. Öğrenmeye açık bir birey sürekli olarak kendini eğitebilir. Matematik, fizik, kimya, biyoloji derken öğrenmemiz gereken zorunlu pozitif bilimleri öğrenmeye başlarız. Yaş ilerledikçe düşünceler olgunlaşmaya başlar, karar verme yaşlarına yaklaşırız.

Zorunlu 8 yıllık ilköğretim biter lise sınavlarına girmeye hak kazanırsınız. Lise sınavları sonuçlanınca lise tercihleri yapmanız gerekmektedir. Tercihlere göre seçmen gereken lise türleri vardır. Bunlar; fen lisesi, Anadolu lisesi, sosyal bilimler lisesi ve mesleki ve teknik Anadolu lisesidir.

Tercihler sonucunda seçtiğin lisedeki 4 yıllık eğitimini de başarıyla tamamlar ve belli başvurular yapıldıktan sonra üniversite sınavlarına girmeye hak kazanırsın. Üniversite sınavına hazırlanmak ise oldukça zorlu bir süreçtir. Etüt merkezleri, özel dersler, testler, sorular… Ne kadar iyi bir hazırlık süreci olursa İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur sorusunu cevaplamak da o kadar kolay olur.

Üniversite Tercihleri Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Zorlu hazırlık sürecinden sonra sınava gireriz. Sınav merkezleri tarafından verilen cevaplar incelenir, puanlar ve sıralama belli bir süre sonra açıklanır. Sonucundaki puan ve sıralamana göre tercih yapman gerekmektedir. Tercih dönemini kesinlikle bir danışmanla yapmanızı öneriyoruz, yanlış tercih sonucunda açıkta kalmanızı istemeyiz.
Tercihlerinizi puanınızın gelebileceği yakın üniversitelere göre sıraya sokmanız gerekmektedir.

Bu üniversite sıralamaları her sene tercih dönemi başlamadan yaklaşık bir hafta önceden “üniversite tercih rehberi” adı altında ÖSYM’nin internet sitesinden yayınlanır. Buradan İnşaat Mühendisliği taban puanlarına bakabilirsiniz. İnşaat mühendisliği bölümü Türkiye’deki birçok üniversitede bulunmaktadır. Bu sıralamada 1. sırayı Boğaziçi Üniversitesi almaktadır, ardından da İstanbul Teknik Üniversitesi gelmektedir. İnşaat mühendisliği bölümü üniversite sınavı sonuçlarındaki MF-4 puanın kategorisinden tercih yapılmaktadır.

Bu kategori mühendislik bölümleri için ayrılmış puan türüdür. Her meslek dalı için ait olduğu kategori üzerinden tercih yapman gerekmektedir. Puan sıralamana göre 30 tercih hakkın vardır, uygun tercihleri yerleştirdikten sonra yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını beklemek kalıyor. İnşaat mühendisliği teknik bir bölüm olduğu için teknik bir üniversiteye gitmek eğitim açısından sizi bir adım öteye götürür.

Üniversitelerdeki eğitimler de farklılık göstermektedir. Bunlar arasında yabancı dilde hazırlığı olan üniversiteler, eğitim dili yabancı dil olan üniversiteler de vardır. Almanız gereken dersleri geçer not alarak verdiğinizde ve zorunlu stajlarınızı yaptığınız süre sonunda üniversiteyi bitirmiş kabul edilirsiniz ve mezun olarak diploma almaya hak kazanırsınız. Diplomayı aldıktan sonra inşaat mühendisi olarak imza yetkisine sahip olursunuz.

İyi Bir İnşaat Mühendisi Olmak


“İnşaat mühendisi nasıl olunur?” sorusunu bu Kısıma kadar açıkladık fakat iyi bir inşaat mühendisi olmak daha fazla çaba gerektirir. Her sene sizinle beraber oldukça fazla sayıda inşaat mühendisi mezun oluyor. Bunun sonucunda iş dünyasında kalitesiz inşaat mühendisleri oluyor. Aranan bir mühendis olmayı herkes ister, olmak ise çok da zor değildir.

Bilgilerinize bilgi katmak, sorunlara çözüm bulabilmek, insan ilişkileri, reklam yapabilmek gibi kişisel eğitimler alınabilir. Bunun yanında yabancı dil günümüz iş dünyasında olmazsa olmazlar arasındadır. İngilizce öğrenmenin size katkısının oldukça büyük olduğunu öğrenmeden anlayamazsınız. Akıcı bir İngilizce ve yanında ikinci bir yabancı dil sizi uluslararası alanda da arananlar listesine alır.

Tabi ki hepsi bunlarla kısıtlı değil, yazımızın başında da dediğimiz gibi eğitim insan hayatında sürekli vardır. Bunlara bir tane daha eklemek gerekirse iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmak da önemlidir. Office programları ve çizim için kullanılan özel programları öğrenmenin de büyük ölçüde artıları olacaktır. Piyasayı takip etmeyi ihmal etmeyin. Her gün insan ihtiyaçları değişiyor. Bu nedenle eğitiminiz ne kadar devamlı olursa siz de o kadar güncel olursunuz.

Yorum kısmından sorularınız sorabilir facebook sayfamızı beğenerek güncel paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. Adsız Cevapla

    Ben 10. Sınıfımda anadolu lisesnden üniversitede mühendisliğe geçsem olurmu başarabilirmiyim

css.php