Kaza Nedenleri ve Trafikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanoğlunun yaratıldığı günden bu güne kadar, sürekli olarak trafik hayatı yaşamıştır. Atlar ve develerin geçiş yerlerinde özel kurallar konulmuştur. Kervanlar ve kervansaraylar, ticaret ve yolcu trafiğini denetlemek için bazı kurallara tabi tutulmuştur. Bu kurallar, düzenli trafik ve güvenli ticaret için gerekli hale gelmiştir. Günümüzde Trafik...

217 0

İnsanoğlunun yaratıldığı günden bu güne kadar, sürekli olarak trafik hayatı yaşamıştır. Atlar ve develerin geçiş yerlerinde özel kurallar konulmuştur. Kervanlar ve kervansaraylar, ticaret ve yolcu trafiğini denetlemek için bazı kurallara tabi tutulmuştur. Bu kurallar, düzenli trafik ve güvenli ticaret için gerekli hale gelmiştir.

Günümüzde Trafik

Günümüz şartlarında trafik kuralları zorunlu hale gelmiştir. Trafikte aracınızla seyir halindeyken, ister istemez, bazı kurallara uymak zorunda kalıyoruz. Bu kurallar, trafiğin akışını düzenlemek ve can güvenliğini sağlamak amacı ile düzenlenmiştir. Trafik kazası, güncel olayların başında gelmektedir. Bu kazaların birçok nedenleri vardır.

Trafik Kazası Nedenleri

Trafik kazalarının birçok nedeni vardır.

1- Araçlardan Kaynaklanan Nedenler Şunlardır:

Kullandığınız aracın bakımının yapılmaması, kazalara davetiye çıkartmaktadır. Fren, silecek, korna, sinyaller, ön far, fren farı, lastiklerin sağlamlığı ve diğer parçaların bakımdan geçirilmemesi, ciddi kazalara neden olmaktadır. Öncelikle, aracımızın bakımını ihmal etmemeliyiz. Bir şey olmaz mantığı, bizi kazaya sürükler. Sinyalleri bozuk bir araç, sağa döneceği zaman, sinyal veremeyecektir. Arkadan gelen araç ile çarpışması an meselesidir.

Kornanın bozuk olması, yayaların ve diğer trafik elemanlarının uyarılmasını engelleyeceği için, kazaya neden olabilir. Fren gibi çok önemli bir sistemin bozuk olması, kesinlikle trafiğe çıkılmaması anlamına gelir. Frensiz araç kullanılamaz. Akşam, farsız araç kullanılamaz. Yağmurda, sileceksiz araç kullanılamaz. Kazaya neden olur. Lastiklerin kötü olması, kazaya davetiye çıkarmaktır. Bu kaza nedenleri ciddi bir şekilde çözülmelidir.

2- Şoförlerden Kaynaklanan Kazalarında Birçok Nedeni Vardır:


Alkollü, uykusuz ve hasta bir şekilde araç kullanmak, kazaların nedenlerindendir. Araç kontrolünü sağlayan en önemli organımız beynimizdir. Beyni etkileyen bütün zararlı etkenler, trafik akışı esnasında devre dışı bırakılmalıdır. Yüksek sesle müzik dinlemek araç sürmenizi zorlaştırırsa, bu sizin için tehlikeli olur. Özellikle araç kullanma esnasında telefonla konuşmak, trafiğe konsantre olmamızı engelleyecek ve bu da kazalara neden olacaktır. Kırmızı da geçmek de, en çok trafik kazalarına neden olan hatalardandır. Bu kaza nedenleri en ciddi nedenlerdir.

Ehliyetsiz araç kullanmak veya ehliyeti olduğu halde araç kullanma konusunda tam deneyime sahip olmamak, trafikte kaza nedenleri arasında gösterilmektedir. Çift şeritli yollarda hatalı sollama yapılması, hız limitini geçerek aşırı hız yapılması, kısacası trafik kurallarına uyulmaması, trafik kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Trafik levhalarının takip edilmesi, trafik içerisinde rahat bir yolculuk yapmak için önemlidir. Özellikle sürücülerin yarış yapmaya kalkışması, sürücülerin hayatını tehlikeye atması demektir.

Sürücülerin kendilerini rally pistinde sanması, çok tehlikeli bir psikolojidir. Aşırı gergin olmak ve öfkeli bir şekilde araç kullanmak, istenmeyen olaylara neden olacaktır. Bu nedenle, trafikte sakin olunması gerekmektedir. Şuurunu kaybeden bir sürücü, her zaman için trafik kazalarına neden olabilir. Sürücülerin, araçtaki diğer yolcularla, konsantresini bozacak şekilde konuşmaya dalması da çok tehlikelidir. Araç içerisine, sürücüyü etkileyen bütün nedenler, trafik kazasına neden olmaktadır.

3-Çevre Şartlarının Kazalara Neden Olması:

Gerekli uyarı levhalarının konulmaması, trafiğin akışını düzenleyecek olan trafik levhalarının ihmal edilmesi, trafik denetleme işlerinde hataların yapılması, kavşakların ve yolların, trafik akışına göre yapılmaması, tehlikeli kavşakların düzenlenmemesi neden olabilmektedir. Ayrıca köprülerinin ihmal edilmesi, araç köprülerinin ihmal edilmesi, dağlık yerlerde uçurumlar için tedbir alınmaması, nehir kenarları, deniz kenarları ve uçurum kenarları için özel önlemlerin alınmaması gibi kaza nedenleri, ciddi bir şekilde ele alınmalıdır.

4-Yayaların Trafik Kuralların Uymaması:

Yayaların yaya geçitlerini ve yaya köprülerini kullanmadan, karşıdan karşıya geçmesi, kaza nedenleri arasındadır. Trafik ışıklarına bakmadan geçmek, karşıdan karşıya geçerken, kontrolsüz geçmek, bisikleti bisiklet yolunu dışında kullanmak, ciddi kaza nedenleri arasında gösterilebilir.

Güncel paylaşımlardan haberdar olabilmek için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php